سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷
پوریا شفیعی

مصر، لوکیشن داعش

به تازگی در اخبار آمده است : حمله داعش به منطقه سینا در مصر.

پایگاه خبری فلاورجان”پلنا” پوریا شفیعی: به تازگی در اخبار آمده است : حمله داعش به منطقه سینا در مصر.
همه ما این خبر را شنیدیم و تعجب کردیم که چطور گروهی کوچک که ائتلاف مسخره غرب به رهبری آمریکا علیه آنها وارد عمل شده بود می تواند هم زمان در چند جبهه مختلف بجنگد.
اگر از تجربه مان کمک بگیریم به ما می گوید در گذشته وقتی جنگ های بین دولت ها و گروه ها اتفاق می افتاد به غیر از جنگ جهانی جبهه جنگ صرفا در منطقه یا مناطقی خاص حول مالکیت طرفین درگیر رخ می داد و امکان نداشت یک گروه کوچک در چند جبهه علیه دیگران بجنگند. دولت ها قادر به این کار بودند ولی گروه ها نه. دولت ها هم که سرمایه های یک کشور در اختیارشان بود و ملتی را در اختیار داشتند بعضا در مواقعی توان ادامه کار از آنها به دلیل گستردگی مناطق تحت درگیری از آن ها سلب می شد و آن ها به ناچار عقب نشینی می کردند یا شکست را با قبول اعطای امتیازاتی به طرفین درگیر می پذیرفتند.
ولی امروز مشاهده می کنیم گروهی موسوم به داعش چنان ضربه ای به منطقه وارد  می کنند که دو دولت عراق و سوریه عملا در مقابل آن ها توان بازدارندگی قوی و پرقدرتی ندارند و هرچند مدت یکبار حملاتی را علیه آنها سازماندهی می کنند که گرچه در آن به موفقیت می رسند ولی پس از گذشت مدتی کوتاه در عوض آن مناطق دیگری را از دست می دهند که این نشان از ضعف نسبی این دولت ها در برابر گروه تروریستی داعش دارد. گروهی که گروهی بیش نیست ولی پیشروی ها و گردن کشی های آنان در منطقه نشان از عدم وجود یک عزم جدی در مقابله با آن ها خبر می دهد. گروهی که پس از برنامه ریزی بلند مدت غربیان در منطقه به وجود آمد. برنامه ریزی آنان از زمان سقوط صدام حسین شروع می شود و آمریکایی ها چنان عراق را در هر زمینه ای تضعیف می کنند که در مقابل هر حرکتی حتی در مقابل حرکت های محدود و انتحاری هم آسیب پذیر می شود چه رسد به تحرکات نظامی سازمان یافته . ولی این تحرک باید از سوریه آغاز شود چرا که زمینه در آنجا مهیاست و به بهانه مخالفت با بشار اسد باید ابتدا از آنجا شروع کرد. برخی از این دلایل به این شرح است:
۱٫    فعلا در عراق و در هیچ کشور منطقه ای دیگر نارضایتی از حکومت به نوعی وجود ندارد یا حداقل کمتر از سوریه است پس سوریه در اولویت قرار می گیرد و سوریه نیز با چند کشور همسایه خود اختلاف دارد و زمینه های سیاسی بهتری برای شروع فتنه در آنجا وجود دارد.
۲٫    سوریه یکی از خطوط مقدم ایران و جهان اسلام در مقابل اسرائیل است و به نوعی عقبه کرانه باختری و غزه محسوب می شود و نقش کلیدی در رابطه با حزب الله لبنان بر عهده دارد لذا این عقبه باید از بین برود.
۳٫    به لحاظ نظامی اگر کار ابتدا از عراق شروع شود گرچه عراق غافلگیر می شود ولی سوریه که هدف مهم تری است و از نظر نظامی نیز تقریبا آماده است نفوذ نظامی به این کشور را با مشکل مواجه خواهد کرد ولی در صورت شروع کار از سوریه با شرایط بهتری می توان عراق را مورد هجوم قرار داد زیرا عراق ارتش آماده ای ندارد و زمینه ها در عراق از قبل فراهم شده و از این مهم تر عراق کشوری قومی قبیله ایست که آن ها می توانند با علم کردن پرچم اهل سنت می توانند آنها را به عدم مقاومت قانع کنند و در نتیجه حمله به عراق پس از سوریه خواهد بود که نتایج مورد نظر آن ها را محقق خواهد ساخت.
بنابراین فتنه از سوریه شروع شده و دامنه آن به عراق نیز می رسد . غرب نیز به رهبری آمریکا برای توجیه عدم نقش خود در حمایت از داعش ائتلافی نمادین شکل می دهد با هدف زمین گیر کردن داعش ، ولی اهدافی که رسانه ای کرده اند محقق نمی شود و آن ها اعلام می کنند که این کار نتیجه ای ندارد . این یک سیاست مبهم است . این که غرب با این حرف اولا اعلام می کند که هیچ نقشی در هدایت داعش ندارد چرا که در مقابل آن صف آرایی کرده ولی نتیجه ای نداشته و مهم این است که صف آرایی کرده . دوم اینکه بار مسئولیتی که عراق متوجه آنان کرده بود را از دوش خود بر می دارد و اعلام می کند که ما کردیم ولی نتیجه ای نداشت.
اما نکته قابل توجه این است که هواپیماهای ائتلاف که برای بمباران مواضع داعش به پرواز در می آمدند و می آیند چه می کنند ؟ آیا آنان واقعا مواضع داعش را بمباران می کنند یا کار دیگری انجام می دهند؟ آن کار دیگر چیست؟
به نظر می رسد هواپیماهای ائتلاف قبلا با هماهنگی سران داعش خبر از بمباران نمادین مناطقی از داعش را به آنها می دهند تا افکار عمومی را به این سمت سوق دهند که غرب در عرض داعش است نه در طول آن .
اما آیا واقعا مواضع داعش مورد هدف قرار می گیرد ؟ چنین به نظر نمی رسد که آمریکا سرمایه های خود را بزند . لذا با هماهنگی های قبلی مواضع کاملا غیر قابل اهمیت تشکیل شده و آن ها مورد هدف قرار می گیرند و آدم هایی هم که هدف هواپیماهای ائتلاف قرار می گیرند به نظر می رسد فکر می کنند هواپیماهای عراقی است . شاید به آن ها چنین گفته شده که تعدادی انسان نیز کشته شده اند و آمریکا بهتر نشان می دهد که داعشی می کشد . اما ائتلاف از به پرواز در آوردن هواپیماهایش دو هدف متناقض را دنبال می کند.
۱٫    صحنه سازی برای حمله به مواضع داعش برای اقناع افکار عمومی (غیر واقعی)
۲٫    شناسایی مواضع عراقی ها توسط هواپیماهای ائتلافی جهت در اختیار گرفتن اطلاعات شناسایی شده از طرف داعشی ها (واقعی)
این نکات درد آور به نظر می رسد که نکته دوم اسفناک تر است .
در این میان شبکه های تحلیلی- خبری غربی با اعزام خبرنگاران خود به منطقه درگیری آن ها را در جهت اهداف خود سوق می دهند. این خبرنگاران با مطرح کردن سوالاتی از قبیل اختلاف شیعه ، سنی و کرد در مبارزه با داعش سعی در ایجاد تشویش در افکار رزمندگان عراقی و طرح سوالاتی از این قبیل در ذهن آنان دارند که این خود زمینه ساز اختلاف جدی است که هنوز رخ نداده .
این جملات به خوبی نقش فعال غرب به رهبری آمریکا را در حمایت از داعش می رساند به اضافه اینکه غرب در جهت حمایت مالی که مهم ترین امتیاز کلیدی داعش است و آن ها را به ثروتمند ترین گروه تروریستی در جهان تبدیل کرده نقش فعالی دارد. آن ها با فراهم کردن تسهیلات نفت غارت شده توسط داعش از عراق و سوریه را به کشور خود و هم پیمانانشان وارد کرده و در عوض به آنها کمک مالی و تسلیحاتی می کنند که داعش اینجا نقش دزد مزدوری را ایفا می کند که از جانب آمریکا به دزدی در منطقه گمارده شده .
اما آنچه اینجا مهم است حمله جدید داعش به مصر و تهدید نوار غزه است که ابهامات زیادی را برانگیخته . تکلیف نوار غزه در مقابل آمریکا و اسرائیل مشخص است اما نقش مصر …. ؟!
مصر پس از بیداری اسلامی و بیرون راندن حسنی نا مبارک در شرایط عجیبی قرار گرفت. تشکیل دولت توسط اخوان المسلمین و رای مردم مصر به محمد مرسی مصررا در شرایط تازه ای وارد کرد ولی کودتای نظامی توسط ژنرال سیسی این شرایط را دگرگون ساخت. از دست رفتن انقلاب مردمی مصر باعث شد آمریکا از دولت جدید که هدایت آن را بر عهده داشت و دارد راضی باشد . پس خطری از جانب غرب مصر را تهدید نمی کند و مصر نیز از نظر غرب شرایط فلسطین ،یمن ، عراق و سوریه را برای شروع ناآرامی ندارد . اما حمله دست پرورده غرب به دست پرورده ای دیگر مبهم است . واقعا چرا ؟ این جریان چند ماه پیش نیز رخ داد  ولی خیلی محدود  که در جریان آن هواپیماهای مصری برخی مواضع داعش را بمباران کردند و نشان دادند دشمن داعشند و افکار عمومی مصر و برخی از نقاط جهان نیز پذیرفت که مصر در مقابل داعش است.
اما به نظر می رسد این حمله یک تله و یک فریب برای منطقه است که نشان دهند داعش به مصر هم که رفیق آمریکاست رحم نمی کند پس داعش ضد مصر و با آمریکاست و مصر با آمریکا و ضد داعش است . یک معادله سیاسی که با هم نمی خواند و با واقعیت جور در نمی آید .
این نکته بیانگر این است که داعش تفکر منطقه را به سمتی سوق دهد که داعش با هیچ دولتی سر سازگاری ندارد حتی به مصر نیز حمله می کند و این نکته این مسئله را می رساند که داعش دست چپ را نشان می دهد ولی با دست راست به قسمت راست صورت منطقه می زند.
این مسئله نشان می دهد فتنه بزرگتری در جای دیگر منطقه در حال تولد است و منطقه آبستن حوادث و فتنه های دیگریست.

انتهای پیام / کد خبر24205

مطالب مرتبط

 1. پرستو

  طارق هاشمی از دیگر کسانی است که در پشت پرده داعش قرار دارد. وی به حکم دادگاه به اتهام دست داشتن در بمب گذاری های متعدد علیه شیعیان عراق در حین انجام وظیفه (معاونت نخست وزیری) محکوم شد و به ترکیه گریخت و تحت حمایت این کشور قرار گرفت. او در در ترکیه یک تشکیلات مسلحانه بین المللی تاسیس کرد و دو ژنرال ترک به نام های کوُرکماز تاغما و ادنان تانری وردی را در راس آن قرار داد.
  استانبول: مرکز داعش
  میت در سال های گذشته شبه نظامیان چچنی مانند: سیف الله چچنی (شیشانی)، یعقوب لزگی چچن، ابوموسی چچنی (شیشانی)، ابوعمر چچن (تارکان باراتاشویلی) را در راس داعش قرار داد. این عملیات از قرارگاه میت در محله لاله لی استانبول مدیریت می شد.
  نیروهای چچنی از سال ها پیش تحت حمایت ترکیه قرار داشتند. اما این بار در راستای تغییر کاربری وظایف دیگری به آنان محول می شد. تمام فعالیت های داعش از سوی این افراد مدیریت و هماهنگی می شود. به عبارت دیگر مرکزیت نظامی داعش در لاله لی استانبول تحت نظر میت قرار دارد.
  در ۲۷ مارس ۲۰۱۴ باند فتح الله گولن نوار شنودی را منتشر کرد که از ماحصل نشست مسئولان رده بالای امنیتی ترکیه در خصوص رخدادهای سوریه بود. در این نشست که افشای آن یک رسوایی بزرگ برای سیاست خارجی ترکیه به شمار می رود،احمد داوواغلو، هاکان فیدان (رئیس میت)، یاشار گولر (جانشین فرماندهی ستاد مشترک)، سینر اُغلو(معاون وزیر خارجه) حضور داشتند. یکی از مسائل مهمی مطرح شده در این نشست ترتیب یک حمله موشکی ساختگی از سوی ارتش سوریه به خاک ترکیه و هم چنین تخریب مقبره بنیانگذار سلسله عثمانی از سوی قوای وابسته به اسد بود. این مقبره طبق توافق دو طرف به منزله خاک ترکیه محسوب می شود. تمامی این عملیات ها قرار بود از سوی شبه نظامیان تروریست وابسته به ترکیه انجام شود به طوری افکار عمومی آن را از سوی نیروهای وابسته به اسد تلقی کنند.
  در لابلایی مکالمات این نشست محرمانه مشخص شد که تروریست های چچنی در سوریه از سوی ارتش ترکیه آموزش داده می شوند.
  محتویات این نشست هیچگاه از سوی مقامات ترکیه تکذیب نشد. خبر انتشار دستگیری یکی از ماموران حفاظت ساختمان امنیتی مربوطه به اتهام شنود جلسه محرمانه موید صحت اظهارات و محتوای نوار منتشر شده بود.
  در همان دوران هیثم منا مسئول ائتلاف ملی سوریه گفت ۶ مامور پرسنل وابسته به دولت انگلستان تحت نظارت میت از مرز عبور کرده و به داعش پیوسته اند.
  در طول چند سال گذشته دروازه های مرزی قره قمیش و آقچه قلعه واقع در مرز سوریه درطول ۲۴ ساعت برای عبور و مرور و انتقال نیرو و تجهیزات به داخل سوریه و اردوگاههای داعش مشغول به کار بودند. اعضای داعش جهت تهیه لوازم و ارزاق به منطقه قاضیان تپه ترکیه نیز رفت و آمد می کردند. آن گونه که در ویدوهای و تصاویر منتشره از داعش دیده می شود، مواد خام سلاح های شیمیایی از ترکیه خریداری شده بود.
  چند کاروان حامل اسلحه به مقصد سوریه در سال ۲۰۱۴ توقیف شد. این کامیون ها توسط خودروهای ماموران اطلاعاتی ترکیه اسکورت می شدند. نیروهای ژاندارمری به هنگام توقیف کامیون، با ماموران میت روبرو شدند که با نشان دادن کارت شناسایی متعلق به میت خواستار رفع مزاحمت و ادامه مسیر خود بودند.
  اختلاف باند گولن و اردوغان ، یکبار دیگر کار دست حکومت ترکیه داده بود و این باند با استفاده از نفوذ خود در دادستانی و ژاندارمری ضربه مهلکی به آک پارتی وارد آورد. هر چند حکومت ترکیه بعد از انتشار این خبر ادعا کرد که موشکها به برای ترکمن های سوریه ارسال می شود، اما با توجه به فقدان نیروهای نظامی و سیاسی سازمان یافته در بین ترکمن های سوریه آن هم با چنین ظرفیتی، همگان از مقصد واقعی موشک ها مطلع شدند.به ویژه که با تکذیب رهبران ترکمن های سوریه ، موضوع وضوح بیشتری پیدا کرد

 2. پرستو

  گروه تروریستی داعش تاکنون حدود چند هزار شهروند ترکیه را به خود جذب کرده است؛ نشریه نیوزویک با این مقدمه به گزارش عمق نفوذ گروه تروریستی داعش در ترکیه و به ویژه جذب افراد جدید به این گروه در استانبول پرداخته است.
  نیوزویک می نویسد : نشانه ها حاکی از عمق رسوخ داعش در کشوری است که غربی‌ها روی حمایت آن از حملات خود علیه داعش حساب کرده‌اند و این در حالی است که بسیاری از این نگران هستند، ترکیه که هر سال چند میلیون گردشگر خارجی را در خاک خود می‌پذیرد، به خانه امنی برای تروریست‌های منطقه تبدیل شود، به ویژه اینکه ترکیه مرزی پر از حفره و بدون مراقبت با مناطق تحت اختیار داعش دارد.
  روزنامه ملیت در ماه ژوئن گزارش داد، سه هزار تن از ترکیه به داعش پیوسته‌اند، حال آنکه هیچ کشور دیگری که عضو ناتو باشد، چنین وضعیتی ندارد و تا این اندازه از سوی داعش در خطر نیفتاده و این در حالی است که مقامات ترکیه به تسهیل جریان نیروهای خارجی و اسلحه برای داعش متهم شده‌اند.
  این در حالی است که مقامات ترکیه مدعی هستند در برابر داعش سکوت نکرده‌اند، اما هواداران محلی داعش به نشان آزادی پرچم‌های داعش را از خودرو و خانه‌های خود آویزان می‌کنند.

  یکی از نمایندگان احزاب مخالف به روزنامه‌ها گفته است، از یکی از شهرهای دیگر در همین منطقه، نود جوان دیگر نیز به سوریه رفته‌اند.

  کنعان سی ساله که معلم است، توصیف جالبی از وضعیت دارد و می‌گوید: «من یک کرد چپگرا هستم. اگر چهار کرد جمع شوند، پلیس سراغ آن‌ها خواهد آمد، آن‌ها اگر بخواهند می‌توانند جلو داعش را بگیرند».
  در حالی که مردان جوان بخش مهمی از اعضای جذب شده به داعش را تشکیل می‌دهند، شواهد نشان می‌دهد که زنان و کودکان نیز از جمله اهداف برنامه‌های اینترنتی جذب داعش هستند تا به این ترتیب بر جمعیت خلافت خودخوانده افزوده شود.

جستجو

نظرسنجی

آیا از عملکرد شوراهای شهر و روستای این دوره رضایت دارید؟

بارگذاری ... بارگذاری ...

آخرین اخبار