شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی:

شدیداً مخالف اختصاص وام کالا به اجناس خارجی هستیم/کاهش مدت بازپرداخت اقساط از ۳۶ به ۲۴ ماه

نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی با اشاره به کاهش مدت زمان بازپرداخت وام خرید کالا از ۳۶ به ۲۴ ماه گفت: با این کار مبالغ اقساط پرداختی برای قشر ضعیفی که جامعه هدف این وام بودند بسیار بالا خواهد بود و همچنین اتحادیه به شدت مخالف با اختصاص این وام به کالاهای خارجی است.

به گزارش پایگاه خبری فلاورجان” پلنا” به نقل از «رازق» طرح دوم دولت برای خروج از رکود، اختصاص وام ۱۰ میلیونی به کالا بود که پس از فرجام ناموفق وام ۲۵ میلیونی خودرو این طرح هنوز اجرایی نشده است.

دولت وعده داده بود که تا ۲۵ آذر ماه امسال این طرح را به اجرا برساند و بازپرداخت آن طی مدت ۳۶ ماه صورت پذیرد اما امروز طی اعلام خبری مغایر با این موضوع، توسط دولت اعلام شد که مدت بازپرداخت این وام ۱۲ ماهه خواهد بود  و همچنین این وام با سود ۲۱ درصد به کالاهای خارجی هم تعلق خواهد گرفت.

اما در این بین قرار بود که وام ۱۰ میلیونی که  در بسته سیاستی خروج از رکود دولت در نظر گرفته شده بود  به کالاهای داخلی، برای تقویت تولید کنندگان کشور و همچنین خروج از رکود اختصاص یابد نه تقویت تولید کنندگان خارجی.

سید مرتضی میری در گفتگو با خبرنگار «رازق» با اشاره به اینکه چرا تابحال این وام ۱۰ میلیونی اجرایی نشده است اظهار داشت: اتحادیه لوازم خانگی نیز تنها از طریق اخبار و رسانه ها در جریان وضعیت این وام  قرار می گیرد و دولت در اختصاص این وام مذکور هیچ مشورتی با اتحادیه و تولید کنندگان که کارشناسان این حوزه محسوب می شوند، نکرده است.

وی همچنین با انتقاد از عملکرد دولت در خصوص اینکه مدت باز پرداخت این وام را ۳۶ ماهه اعلام کرده بودند اما یک شبه نظرشان عوض شد و آن را به ۱۲ ماه کاهش دادند خاطر نشان کرد: این وام طراحی شده بود تا تولید داخل حمایت شود و قشر ضعیفی از جامعه که توانایی خرید کمی دارند بتوانند از این وام استفاده کنند اما با شرایط جدید کدام کارگر و یا کارمند می تواند ماهانه قسط ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومانی این وام را پرداخت کند.

نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی همچنین با اشاره به اختصاص وام مذکور به کالاهای خارجی  عنوان کرد: ما به هیچ وجه موافق اختصاص این وام به کالاهای خارجی نیستیم چرا که معتقدیم اگر کالاهای خارجی اصلا وارد کشور هم نشوند مشکلی پیش نخواهد آمد و اتفاقا این امر موجب تقویت تولیدات داخلی خودمان هم می شود؛ از طرفی دیگر شخصی که ساید بای سایدی با قیمت ۲۰ میلیون تومان می خرد دیگر احتیاجی به این وام ندارد که چنین وامی  به کالاهای خارجی هم اختصاص یابد.

میری در پایان تصریح کرد: با شرایط بوجود آمده و کاهش مدت بازپرداخت این وام به ۱۲ ماه کمتر کسی از این وام استفاده خواهد کرد مگر همان افرادی که بخواهند با سود ۲۱ درصد از کالاهای خارجی خریداری کنند و این طرح نیز فکر نمی کنم تاثیری در خروج از رکود داشته باشد.

انتهای پیام / کد خبر27754

جستجو

نظرسنجی

آیا از عملکرد شوراهای شهر و روستای این دوره رضایت دارید؟

بارگذاری ... بارگذاری ...

آخرین اخبار