سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷

واقعیات تلخ انتخابات/بررسی وضعیت داوطلبان

در مکتب نورانی اسلام برخلاف مکاتب غربی دست ساز که شرکت در انتخابات و انتخاب کارگزاران حکومتی را یک حق شهروندی می داند در مقابل هر حق، تکلیفی نیز متوجه مسلمان – شهروند – می داند.

به گزارش پایگاه خبری فلاورجان ” پلنا “ به نقل از فارس ؛ یکم) ثبت نام از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در وزارت کشور و حوزه های انتخابیه – فرمانداری ها- از روز شنبه بیست و هشتم آذرماه با استقبال چشم گیر اقشار مختلف جامعه روبرو شده است. به نحوی که پیش بینی می شود تا پایان وقت قانونی – روز جمعه چهارم دی ماه- تعداد داوطلبان نسبت به ادوار گذشته مجلس رکورد جدیدی را از خود بر جای بگذارد، گرچه میزان مشارکت مردم در انتخابات یکی از شاخص های توسعه یافتگی محسوب شده و نشان از مشروعیت نظام های سیاسی دارد. اما از بالا بودن تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس چنین برداشتی نمی شود اگر دلیلی بر توسعه نیافتگی نباشد. البته در کشوری که برای تصدی یک پست ریاست جمهوری بیش از هزار نفر از داوطلبان ثبت نام می کنند برای تصاحب ۲۹۰ کرسی نمایندگی مجلس شورای اسلامی اگر بالغ بر ده هزار نفر نام نویسی نمایند تعجب آور نخواهد بود.

دوم) کثرت داوطلبان با توجه به زمان محدود رسیدگی به صلاحیت ها کار را اولا در هیات های اجرایی انتخابات و ثانیا در هیات های نظارت بر انتخابات و در نهایت در هیات های مرکزی و فرجام خواهی در شورای نگهبان را با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد ساخت. کوچک ترین اهمال کاری و یا بی توجهی در بررسی صلاحیت ها می تواند لطمات جبران ناپذیری را به حیثیت و آبروی افراد – که آبروی مومن از کعبه بالاتر است – وارد کند، از طرفی تساهل در احراز صلاحیت ها نیز راه نفوذ عوامل بیگانه را به بالاترین و حساس ترین مرکز تصمیم گیری کشور – مجلس شورای اسلامی – باز می کند. بنابراین اصلاح قانون انتخابات در آینده و در حال حاضر نیز استفاده از عوامل مومن متعهد و بی طرف برای اجرای دقیق قانون فعلی در تمام مراحل رسیدگی به صلاحیت ها از هیات های اجرایی انتخابات گرفته تا هیات های نظارت به عنوان رعایت حق الناس مورد انتظار افکار عمومی است.

سوم) تطبیق وضعیت داوطلبان با قانون انتخابات برای احراز صلاحیت ها و اطمینان از دارا بودن کف شرایط قانونی در نامزدهای انتخاباتی برعهده متولیان برگزار کننده می باشد و انتخاب افراد اصلح ( کسانی که از حداکثر شرایط قانونی برخوردارند – از بین صالحین – کسانی که کف شرایط را دارند) بنا بر تشخیص و اعتماد مردم در هر حوزه انتخابیه صورت می گیرد. که هرچقدر شناخت مردم نسبت به نامزدهای مجلس شورای اسلامی بیشتر و عمیق تر باشد یقینا انتخاب ها نیز گزیده، منطقی و عقلانی تر خواهد بود.

چهارم) زمان محدود تبلیغات قانونی (یک هفته تا حداکثر ده روز)، کثرت کاندیداها، عدم وجود سازوکار و بستری مناسب برای معرفی نامزدها امکان آشنایی آحاد مردم با دیدگاه ها و نظارت آنها را هم فراهم نمی کند. چه رسد به اینکه شناخت پیدا کنند. خلا وجود تشکل های مدنی – احزاب سیاسی  – از طرفی زمینه دخالت سازمان های دولتی و یا نهادهای عمومی که در سطح کشور دارای تشکیلات منسجم و سازمانی هستند را با توجیهات مختلف فراهم می سازد و یا بدتر از آن پدیده شوم به نام دلالان رای در برخی حوزه های انتخابی کوچک که کم هم نیستند را به وجود می آورد که کارشان به عنوان سر پل ها و رابط بین نامزدها و مردم می باشد. با راهیابی نامزد برنده به مجلس شورای اسلامی، نماینده محترم؟!! به جای تعهد به مردم و ایفای نقش نمایندگی از آنجایی که این حضرات را برای انتخابات دوره بعدی هم باز نیاز دارند و یا بالاتر از آن خود را مدیون و وام دار آنها می بینند، لاجرم به مدت چهار سال به عنوان کارپرداز و کارچاق کن خدمت می کنند تا جایی که این ارتباط ناسالم باعث رد صلاحیت برخی از داوطلبان در هر دوره از مجلس شورای اسلامی شده است. اما شیوه کار در حوزه های انتخابیه بزرگتر به ویژه کلان شهرها کمی متفاوت تر است. در برخی از این حوزه ها لیست های انتخاباتی منتسب به جریانات سیاسی جایگزین دلالان می شوند چرا که کار از خرده فروشی به عمده فروشی تبدیل می شود. لیست های داوطلبان نیز بی شباهت به جعبه های میوه کشاورزان نیستند که میوه های ریز و نامرغوب در ته جعبه چیده می شود و تعدادی میوه مرغوب و دست چین به عنوان سربار روی جعبه ها دلبری می کنند و البته بیشتر مردم ترجیح می دهند جنس ندیده را نخرند.

پنجم) و اما چه باید کرد؟ مردم مسلمان و رشید ایران اسلامی نیک می دانند که در مکتب نورانی اسلام برخلاف مکاتب غربی دست ساز که شرکت در انتخابات و انتخاب کارگزاران حکومتی را یک حق شهروندی می داند در مقابل هر حق، تکلیفی نیز متوجه مسلمان – شهروند – می داند چرا که با انتخاب داوطلبان و یا کارگزاری از حکومت،  فرد انتخاب کننده در تمام اعمال خیر و شر منتخب خود شریک و سهیم می باشد. این نکته ظریف و حساسی است که بعضا مورد غفلت واقع می شود. باید زمین بازی را عوض کرد به جای رجوع دلالان و یا جریانات سیاسی برای تحمیل رای خود، مردم غیور همچون غواصان ماهر به تکاپوی صید مروارید اصلح از بین صالحان بپردازند و به تاسی از قرآن کریم که می فرماید: «إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُکُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا…..» (نساء-۵۸) امانت نمایندگی مجلس شورای اسلامی را به اهلش بسپارند. انشاءالله.

حسن اختری

دانشجوی دکترای علوم سیاسی

 

انتهای پیام / کد خبر28330

جستجو

نظرسنجی

آیا از عملکرد شوراهای شهر و روستای این دوره رضایت دارید؟

بارگذاری ... بارگذاری ...

آخرین اخبار