دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
پوریا شفیعی:

انتخابات پاک، انتخاب اصلح

در این بین استقبال خواص جامعه که شامل عناصر درگیر در شرایط سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه می شوند علاقه بیشتری به این تحرکات نشان می دهند و عوام بیشتر در زمان رقابت های رسمی وارد عرصه می گردند.

به گزارش پایگاه خبری فلاورجان”پلنا” پوریا شفیعی:

 

إِنَّ اللّهَ یَأْمُرُکُمْ أَن تُؤدُّواْ الأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا وَإِذَا حَکَمْتُم بَیْنَ النَّاسِ أَن تَحْکُمُواْ بِالْعَدْلِ إِنَّ اللّهَ نِعِمَّا یَعِظُکُم بِهِ إِنَّ اللّهَ کَانَ سَمِیعًا بَصِیرًا

مقدمه:

انتخاب حساس و سرنوشت ساز هفت اسفند ۹۴ که آغازی است بر سرنوشت دهمین دوره خانه ملت و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری به حول قوه الهی و با مشارکت گسترده آحاد جامعه در تاریخ مقرر رقم خواهد خورد.

آغازی که در تداوم سرنوشت یک ملت خواهد بود و روزهایی را رقم خواهد زد که در عزت و پیشرفت و از همه مهم تر سعادت ملت ایران و یا خدایی ناکرده در شقاوت و ذلت آن ها تاثیری بی بدیل خواهد گذاشت.

سلسله مقالات و یادداشت های انتخابات پاک و انتخاب اصلح در طول مبارزات و روند انتخابات مجلس شورای اسلامی منتشر خواهد شد و هدف و رسالت خود را ارائه چهارچوب هایی روشن در راه پر پیچ و خم انتخابات می داند و روشن گری عمومی ، التهاب زدایی و حاشیه سوزی انتخاباتی را وظیفه خود می شمارد چرا که نگارنده اعتقاد دارد در عرصه سیاست و بخصوص انتخابات تمرکز عمومی بر روند گزینش داوطلبان مهم تر از هر عنصر دیگری در زمان پسا تایید صلاحیت هاست. در این مقطع حساس است که کاندیداهای محترم سعی در ارائه چهره ای مناسب و کارآمد از خود به جامعه هستند. و بیش از هرچیز اخذ مقبولیت عمومی و مشروعیت سیاسی را هدف خود می دانند. آحاد مختلف جامعه نیز که داوطلبان خود را در معرض گزینش آنها گذاشته اند سعی دارند گزینه اصلح را یافته و وی را نماینده خود در خانه ملت قرار دهند. نماینده ای که بار سنگین اصلحیت را به دوش خود می کشد و مستقیم و غیر مستقیم در معرض تریبون انتقادات عمومی است. لذا در این رابطه اجتماعی هر دو طرف در تلاشند با طرف مقابل خود از جنبه های گوناگون ارتباطی موثر و سازنده برقرار نمایند.

قسمت اول
تشخیص حضور تا تایید صلاحیت ها:

اصولا هر انتخاباتی که نشان دهنده فضای باز و رقابتی سیاسی و ارائه الگوی دموکراسی در یک کشور است با توجه به هویت فرهنگی، اجتماعی و سیاسی یک کشور، حکومت با ارائه یک چهارچوب مشخص از مردم خود می خواهد تا محتوای آن چهارچوب را با توجه به تشخیص و بررسی خود و با نظر به عقل فردی و جمعی انتخاب کند. در نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران این چهارچوب توسط امام خمینی (ره) و کلیه گروه های جامعه ایران و با توجه به جهان بینی اسلامی و ملی ایران مشخص شده است. چهارچوبی که ملت ایران در طول مبارزات انقلابی خود در رژیم پهلوی کلیت آن را مشخص کرده و با انتخاب نمایندگان مجلس خبرگان قانون اساسی جزئیات این مدل حکومتی مشخص شد.

یکی از عناصر سازنده این الگو مبحث انتخابات آزاد است که حکومت خود را به مردم عرضه می دارد و از آن ها می خواهد روند چهارساله یا چند ساله خود را که می تواند پروسه سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی یا فرهنگی یک نظام سیاسی را تعیین و مشخص سازد.

یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی که رای مستقیم مردم در شکل گیری آن موثر است و مقبولیت این رکن نظام جمهوری اسلامی را تامین می کند مجلس شورای اسلامی است. مجلسی که نمایندگان منتخب مردم در آن وظیفه قانون گذاری برای کلیات و جزئیات نظام سیاسی ایران را بر عهده دارند و تصمیمات آنها مستقیم و غیرمستقیم بر روند امور مختلف موثر است.

اما این مطلب که چه افرادی و با چه ویژگی هایی می توانند این بار مهم را به مقصد برسانند خود مبحثی مهم و استراتژیک است که در طول سلسله مقالات به سمع و نظر مردم شریف خواهد رسید.

ولی نکته مهم ورود و تشخیص صلاحیت داوطلبان است که به نظر حقیر مهم ترین مرحله انتخابات است چراکه در صورت تشخیص صلاحیت ها همه داوطلبان انسان هایی صالح از نظر سیاسی و جنبه های دیگر تلقی می شوند ولی تشخیص گزینه اصلح بر عهده عقل عمومی است.

در عرف سیاسی انتخابات ایران اشخاص و طیف هایی که کلیات ویژگی های تعیین شده از جانب قانون را دارند معمولا از یک سال یا بیشتر قبل از انتخابات تشخیص می دهند که می توانند در روند انتخابات حضور داشته باشند. این ویژگی های کلی شامل :

  1. اعتقاد به دین مبین اسلام ( مخصوص مذاهب تشیع و تسنن )
  2. اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی ایران و اصل اساسی ولایت فقیه
  3. نداشتن سوء سابقه کیفری و سیاسی
  4. داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد
  5. سن حداقل سی سال و حداکثر هفتاد و پنج سال و …

که افراد با در نظر داشتن شرایط فوق وارد گود انتخاباتی می شوند ولی تشخیص ریز و جزئیات صلاحیت داوطلبان بر عهده مراجع قانونی تایید صلاحیت هاست که مهم ترین مرجع تایید صلاحیت در جمهوری اسلامی شورای محترم نگهبان می باشد.

داوطلبان ابتدا خود تشخیص می دهند که دارای ویژگی های مذکور می باشند و یا برای خود حداقل شانسی برای پیروزی قائلند ولی داوطلبانی هم هستند که صرفا برای داغ کردن تنور انتخابات و یا مطرح کردن خویش برای دوره های بعد وارد عرصه انتخابات می گردند.

البته در این بین افرادی نیز بدون توجه به شرایط کاندیداتوری وارد عرصه می شوند که با دو پیش فرض ناآشنا بودن با قوانین و ناشی بودن در عرصه سیاسی و یا اغراض سوء سیاسی برای جلب توجه افکار عمومی و به وجود آوردن اهرم فشار بر مراجع قانونی درگیر انتخابات شناخته می شوند.

این افراد پس از اینکه وارد عرصه شدند با فعالیت های عمومی و خصوصی خود سعی در جلب حمایت خواص و عوام جامعه را دارند و تا اعلام زمان نام نویسی به طور غیرعلنی اقدامات انتخاباتی خود را انجام می دهند.

این افراد پس از اینکه خود را برای کاندیداتوری مطرح کردند یا طیف یا جریانی آنها را مطرح کرد دست به تبلیغات در عرصه افکار عمومی می زنند و شروع به تسلط بر افکار عمومی می کنند . در این بین هر جریان یا داوطلبی سعی در ارائه جلوه ای مثبت از خود به جامعه دارند و سعی می کنند خود را به عنوان بهترین یا حداقل یکی از بهترین گزینه های مطرح کنند. در این بین بازار پیش داوری ها و تحلیل های متعصبانه و پیش بینی ها بسیار داغ است اما هدف اصلی جریان ها یا افراد آنالیز افکار عمومی و وضع دقت جامعه خود است تا با سه هدف عمده با آگاهی بیشتری وارد عمل شوند:

  1. افکار عمومی و روند اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه خود را بسنجند و با پیش زمینه و آگاهی از مواضع جامعه خود وارد عمل شوند.
  2. نقاط ضعف جامعه خود را دریابند و وعده هایی متناسب با آن مطرح کنند و از این رو مردم را به سوی خود جلب نمایند.
  3. خود و جریان خود را بعنوان فرد و یا جریان اصلح جلوه دهند و نقش یک عنصر نجات دهنده را ایفا کنند.

در این بین استقبال خواص جامعه که شامل عناصر درگیر در شرایط سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه می شوند علاقه بیشتری به این تحرکات نشان می دهند و عوام بیشتر در زمان رقابت های رسمی وارد عرصه می گردند.

با همه این تفاسیردر زمان اعلام رسمی ثبت نام ها از سوی مجری برگزاری انتخاب ها یعنی وزارت کشور، جریان ها و افراد اقدام به حضور رسمی در صحنه می کنند. در این بین ممکن است خواص غافلگیر شوند و از عدم شرکت فرد یا افرادی تعجب کنند ولی جای تعجب نیست. این افراد و جریان ها درواقع بستر را برای افرادی دیگر که پیش بینی می شود با اقبال بیشتری در انتخابات مواجه شوند، آماده کرده اند.

در این مرحله کسانی که شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در انتخابات را داشته باشند در زمان مقرر اقدام به ثبت نام می کنند. معمولا در این مرحله افراد به دو گروه عمده تقسیم می شوند.

  1. افراد وابسته به گروه ها و حمایت شونده های احزاب، جمعیت ها، تشکل ها و اشخاص مطرح
  2. افراد مستقل

پس از این مرحله حساس تایید صلاحیت ها آغاز می شود که مرحله ابتدایی آن بر عهده وزارت کشور است و سپس برای تایید نهایی به شورای محترم نگهبان ارسال می گردد.

از این مرحله بعنوان یک فیلتر و غربال یاد می شود. فیلتری که عناصر صالح را از ناصالح جدا می کند و با توجه به الگوی از پیش تعیین شده صلاحیت افراد احراز می گردد که در صورت تایید صلاحیت داوطلبان با صفت صالح و یا احراز صلاحیت شده و یا داوطلب مجاز به شرکت در مرحله نهایی انتخابات شناخته می شود و می توانند در رقابت های نهایی شرکت کنند.

والسلام

 

انتهای پیام / کد خبر28480

مطالب مرتبط

جستجو

نظرسنجی

آیا از عملکرد شوراهای شهر و روستای این دوره رضایت دارید؟

بارگذاری ... بارگذاری ...

آخرین اخبار