سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷
محسن توکلی دارگانی:

مرثیه ای در سوگ حضرت معصومه(س)

ای خواهر مظلومه امام رضا، ای سفرکرده به شوق دیدار برادر، ای خواهرمحنت کشیده رضا و ای جا مانده از واپسین دیدار برادر، حرم نورانی و گنبد طلائیت و شبکه های مشکل گشای ضریحت بوی مدینه میدهد.

به گزارش پایگاه خبری فلاورجان”پلنا” بیماری، رنج سفر، بی تابی و دردمندی، روح خسته وداغدیده ات رادرآرزوی دیداری دوباره بابرادر، بیشتر می آزارد و اینک دربستربیماری، دورازخانه و کاشانه، لحظه های آخرعمرخویش راسپری می کنی. پنجره هابه سوی غروب نشانه میروند و آفتاب، کم کم غروب می کندوتوهم چنان خاطرات روزهای مدینه راتداعی می کنی.

آری آخرین لحظات عمرشریف توست ولی تصویر روزهای حضورت درمدینه را در دل قاب گرفته ای، تصاویری که روزهای حضور برادرت را به خوبی نمایان می کند؛ شهر مادرت فاطمه (س) که عطر یاس حضورش همیشه به مشام می رسد، شهری که پراست ازغم اهل بیت پیامبر اگر چه قبر مادرت بی نشان است، اما با دل های شکسته، فاصله ای ندارد.

بستر بیماری ات، مهیای پرواز آسمانی تو شده است و فروغ مهتاب گونه ات از آسمان رخت برمی بندد؛ ای خواهر مظلومه امام رضا، ای سفرکرده به شوق دیدار برادر، ای خواهرمحنت کشیده رضا و ای جا مانده از واپسین دیدار برادر، حرم نورانی و گنبد طلائیت و شبکه های مشکل گشای ضریحت بوی مدینه میدهد، بوی شهر پیامبر(ص) که آن رابه شوق دیدار برادر ترک کرده ای و زینب وار آواره ی بیابان ها گشته ای.

چه زیبا فرموده است مولایمان امام صادق(ع): که ما را حرمی است و آن «قم» است و به زودی بانویی از فرزندان من به نام فاطمه در آن دفن خواهد شد. هر کس او را زیارت کند، بهشت بر او واجب می شود و همه ی شیعیان من با شفاعت او فاطمه معصومه(س) وارد بهشت می شوند.(بحارالانوار)

نهر جاری مناجات، همیشه از چشمه دل زائران تو جریان دارد، اما امشب صدای جویبار اشک در همهمه ی ناله های مردم مخفی است، ضریح مطهرت پر از شیفتگان و دلدادگان توست. ضریح مطهرت، رخت سیاه برتن کرده و هنوز عزادار غربت و اندوه التیام نیافته توست که دور از وطن رحلت کردی و در حسرت دیدار رضا(ع) جان دادی! رحلت غریبانه ات رابه زائران و دل بستگان به ضریح منورت تسلیت می گویم.

بر نور دل امام هشتم صلوات

برکعبه ی پوشیده سوم صلوات

این کعبه عشق جلوه گاه زهراست

بر فاطمه مدینه قم صلوات

آری جان شیفته و شیدای آدمی تنها با یاد خدا و توسل به اهل بیت (ع) به ویژه روح تابناک حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها که آینه حضرت زهرا(س) هستند؛ آرام میگیرد. بکوشیم تا در این روزگار که آیینه جان ها در غبار خود پرستی و تاریکی جهالت، زنگار گرفته اند، باتوسل به مظهر قداست، پاکی و وارستگی آیینه دل خویش را صیقل دهیم و ایشان راالگویی درزندگی به عنوان یک انسان زمینی نه فقط آسمانی برای زنان سرزمین اسلامی مان بدانیم.

حال این که چه ادبا و فضلایی که با عنایت حضرتش ره صدساله رایک شبه طی کرده اند و این بسیار مشهود است کافی است کمی در احوال علمای مدفون در کنار بارگاه کریمه اهل بیت بنگریم و تعقل کنیم باشد که باعنایت حق و مدد اهل بیت(ع) آن گونه باشیم که مارا نیز فاطمی بنامند.

 

آینه حضرت زهرا(س)

شیخ عبدالله موسیانی که از شاگردان که از شاگردان آیت الله مرعشی نجفی رحمت الله علیه بود نقل کرده است که: حضرت آیت الله مرعشی به طلاب می فرمود: «علت آمدن من به قم این بود که پدرم آقا سید محمود مرعشی که از زهاد و عباد معروف زمان خود بود، چهل شب در حرم امیر مومنان(ع) بیتوته کردتا آن حضرت را ببیند.

شبی درحال مکاشفه امیرمومنان(ع) را دیده بود که به او فرمود: سید محمود! چه می خواهی؟ عرض کرد: می خواهم بدانم قبر فاطمه زهرا(ع) کجاست؟ فرمود: من نمی توانم برخلاف وصیت آن حضرت قبر را معلوم کنم. عرض کرد: پس من اگر من بخواهم آن حضرت را زیارت کنم، چه کنم؟

حضرت فرمود: خداوند جلال و جبروت حضرت زهرا(س) را به فاطمه معصومه عنایت کرده است، هر کسی بخواهد ثواب زیارت حضرت فاطمه را درک کند، به زیارت حضرت معصومه برود. آیت االله مرعشی می فرمود: من به همین علت به قم آمدم و ماندگار شدم و الان شصت سال است که هر روز من اولین زائر حضرت هستم.(منبع:فروغی ازکوثر.زندگانی حضرت معصومه)

انتهای پیام / کد خبر28603

جستجو

نظرسنجی

آیا از عملکرد شوراهای شهر و روستای این دوره رضایت دارید؟

بارگذاری ... بارگذاری ...

آخرین اخبار