دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
هنر ابزاری برای تبلیغ دین؛

طلبه ای که برای تبلیغ دین به منبر اکتفا نکرد/ از تربیت ۶۰ نیروی انقلابی تا تولید ۱۵ فیلم ارزشی

در گذشته علم و هنر نیز عجین شده با روحانیت بوده همانگونه که با نگاهی به تاریخ می توان افرادی همچون حافظ ،سعدی، ابوریحان، ابوعلی سینا را دید که روحانیون هنرمندی بودند و توانسته بودند دین را هر کدام با هنر خود جلوه دهند.

به گزارش پایگاه خبری فلاورجان”پلنا” لباس روحانیت یک نماد است، نمادی از یک صنف و نشانى از یک نهاد که رسالتى بزرگ بر دوش دارد. این نهاد براى انجام آن رسالت باید از بهترین ابزارها بهره گیرد تا روز به ‏روز بر سرعت و کیفیت عمل او افزوده و موفقیت او در پیشبرد اهدافش بیشتر نماید، این نماد که وابسته به یک ایده و رسالت و فرهنگ است، با شروع تاریخ خلقت انسان آغاز شده و قدمت آن به سابقه همه پیامبران الهى بازمی گردد.

هنر نیز ابزاری است که از طریق آن مفاهیم والا و مهم انسانی و الهی به جامعه و انسان منتقل می‌شود و هنری مقدس است که انسان را به خدا نزدیک تر کرده و به تعالی برساند، بر همین اساس افرادی که بتوانند با هنر، ابتکار و خلاقیت خود بر نفس خویش مسلط شده و پیوندی بین هنر و تعالی انسانی برقرار کنند را هنرمند می نامند.

در شاهین شهر هنرمندی از جنس روحانی ساکن است شاید بهتر باشد بگوییم روحانی که با استفاده از ابزار هنر در راه رسیدن به تعالی و آن رسالتی که بر دوش دارد قدم بر می دارد.

این استاد تفسیر و نهج البلاغه حوزه علمیه اعتقاد دارد که حوزه های علمیه و هنرمندان رسالت سنگینی در حفظ ارزشهای دینی و اسلامی بر عهده دارند چرا که دو قشر تاثیرگذار جامعه هستند و همچنین معتقد است که تربیت هنرمندان متعهد و دلسوز کار دشواری نیست چرا که حوزه های علمیه با برگزاری دوره های آموزش نویسندگی و کارگردانی به طلاب و روحانیون علاقمند به نویسندگی و… در جهت تربیت هنرمندان متعهد بهره برد.

IMG_6096

 

او که فارغ التحصیل رشته برق می باشد به دروس علوم حوزوی علاقمند شده و وارد حوزه علمیه می شود و از محضر اساتید حوزه کسب فیض کرده و در حالی که هنوز مشغول درس و بحث می باشد وارد عرصه و حوزه هنر می شود. حاصل سالها تلاش در این عرصه تولید سه فیلم بلند داستانی و بیش از ۱۲ فیلم کوتاه راه یافته به جشنواره و چند جایزه جشنواره می باشد که در کارنامه هنری خود دارد.

تنها یادگار شهید دفاع مقدس معتقد است هزینه های هنگفتی که دشمن برای مقابله با نظام مقدس اسلامی می پردازد بیانگر رشد و پیشرفت انقلاب می باشد و این جامعه  ای در حال آماده شدن برای حکومت جهانی مهدی موعود(عج) است.

با توجه به اینکه اساس تشکیل مهدقرآن در کشور حفظ و ترویج مفاهیم قرآن و تربیت حافظان مروج مهدویت در سطح جهانی بوده است تاکنون با گذشت قریب به سه دهه از تاسیس کانون و مهد قرآن در شاهین شهر موفق به تربیت بیش از  ۶۰ حافظ کل قرآن شده است که در حال حاضر هر یک به تنهایی گرداننده و مربی مجالس قرآنی در شهر و روستاهای مجاور هستند.

 

وی نداشتن متولی دلسوز و دغدغه مند را مشکل اصلی حوزه هنر می داند و معتقد است اگر مدیر خوب و دلسوز وجود داشته باشد می تواند مشکلات را نیز رفع نماید.

گفتگوی جالب شاهین نا با این نخبه انقلابی را در ادامه بخوانید

***************************************

با عنایت به اینکه در مسند روحانیت مورد شناخت هستید لطفا بیوگرافی و شناخت نامه مختصری از تجارب کاری و شغلی خود را بیان کنید

محسن ربیعی متولد۱۳۵۷هستم که دیپلم خود را در رشته برق دریافت کرده و سپس بدلیل علاقمندی به دروس حوزوی وارد حوزه علمیه شدم. از دوران دبیرستان به برنامه های فرهنگی و مباحث قرآنی علاقمند بودم  و از همان موقع مسئول آموزش قرآن در مهد قرآن شاهین شهر شدم و این از الطاف خداوند بود که نصیب من شد و دوستان خوبی پیدا کردم و عطشی در من ایجاد کرد که باعث ورود من به حوزه علمیه شد و بعد از یک الی دوسالی که واردحوزه شده بودم مسئولیت مهدقرآن شاهین شهر به حقیر واگذار گردید، علاوه بر این در حال حاضر مسئولیت بنیاد فرهنگی مهدی  موعود(عج) شهرستان نیز بر عهده اینجانب خادم امام زمان(عج) می باشد.

IMG_6108

طراحی نقشه فرهنگی جامعه بر اساس مهدویت سفارش دین اسلام است، شما در این زمینه چه عقیده و نظری دارید؟

شیعه معتقد است که امامت ادامه نبوت و حجت خدا در میان خلق و واسطه فیض او بر مخلوقات است و همانگونه که مردم زمان پیامبر(ص) بواسطه وجود رهنمودهای الهی هدایت شدند در زمان غیبت نیز این هدایت زیر سایه و چتر امامت امام زمان(عح) می باشد چزاکه امام را نه تنها سرپرست و مدیر جامعه مسلمین که بیان کننده احکام الهی و مفسّر قرآن کریم و راهبر راه سعادت می‌داند. به بیان دیگر در فرهنگ شیعه، امام، مرجع امور مردم در دو بخش دین و دنیاست.

با توجه به ولایت معنوی امام زمان(عج) بر قلوب مردم و تاکید اسلام بر طراحی نقشه فرهنگی جامعه بر اساس فرهنگ مهدویت، جامعه باید آماده، منتظر و مهدی یاور باشد، طراحی چنین جامعه ای افتخاری بس بزرگ است که در انتظار منجی و امامی باشد که بشریت را به حقوق حقه خود می رساند.

باتوجه به بررسی و شناخت ساختاری شما از دین مهم ترین دغدغه و چالش های پیش روی جامعه جوان امروز را چه می دانید؟

بزرگترین چالش پیش روی که در بین جوانان کشور ما وجود دارد مسئله غفلت می باشد. ما یک جامعه جوانی داریم که می تواند با ایدولوژی و خط فکری که اهل بیت (ع)ترسیم کرده اند تمام قله های مادی و معنوی جهان را فتح کنند و دشمن به همین دلیل انواع ابزار غفلت را در جامعه ما تزریق کرده است ما جامعه جوانی داریم که متاسفانه علی رغم وجود بهترین استعدادهای دنیا اهل مطالعه نیستند و این از نشانه های غفلتی است که دشمن جوانان ما را با آن درگیر کرده در این بین مسئله مهدویت می تواند انسان را توجه دهد و از غفلتی که جوانان ما با آن دست و پنجه نرم می کنند نجات دهد.

IMG_6093

راه های برون رفت از این چالش ها را در چه چیزی می بینید؟

راه های برون رفت همین توسلات می باشد وقتی انسان یک نقطه آرمانی را ببیند باعث حرکت در انسان شده و از غفلت خارج می شود یعنی می توان گفت صرف توجه به امام انسان را از غفلت خارج و به مقام والا می رساند و عشق به امام زمان(عج) آدمی را از غفلت خارج می کند.

 برنامه ها و پیش بینی های بنیاد مهدویت در ارتباط با ارتقاء سطح معرفت به مهدویت در جامعه چیست؟

پژوهشکده مهدویت در قم که برگزار کننده همایش های سالیانه دکترین مهدویت در سطح بین المللی می باشد همه ساله خروجی همایش را بر اساس نیاز جامعه به صورت برنامه‌ای مدون برای تمام بنیادهای مهدویت سراسر کشور ابلاغ می کند که در این بین برگزاری دوره های آموزش عمومی مهدویت در اولویت کاری بنیاد قرار دارد.

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) شاهین شهر نیز برنامه های خود را بر اساس برنامه های ابلاغی بنیاد مهدویت پایه ریزی می کند.

آیا برنامه های کلان کشوری در حوزه دین برای استمرار فرهنگ مهدویت در جامعه کافی می باشد؟

اولین و مهمترین قدم در این راه، شناخت صحیح مردم از امام(عج) است سپس باید بتوانیم با برنامه های مفید فرهنگی با دشمنان مهدویت مقابله کرده و فرهنگ مهدویت را معرفی و ترویح دهیم.در این مسیر با تربیت حافظان قرآن در همه گروه های سنی شاید کافی نباشد ولی جای خوشحالی و امیدواری به آینده ای روشن می توان داشت.

IMG_6101

 

فعالیت فرهنگی و هنری شما به چه سالی برمی گردد؟

فعالیت فرهنگی بنده تقریبا از سال ۱۳۷۰ با آموزش قرآن شروع و سپس از سال۷۷ نیز وارد حوزه هنر شده ام.

 از چه زمانی فکر کردید می توان با استفاده از ابزار هنر در معرفی بهتر دین و فرهنگ مهدویت به نسل جوان کمک کرد؟

تقریبا از سال۱۳۷۷ در کنار همایش های که در بنیاد مهدویت برگزار می کردیم تصمیم گرفتم از طریق هنر، مباحث مهدویت را به نسل جوان آموزش دهیم.

  چند اثر هنری در کارنامه هنری خود دارید؟

تاکنون به لطف خدا موفق شدیم حدودا ۱۲ فیلم کوتاه و سه فیلم بلند و یک مستند تولید کنیم که “همنشین زمان “اولین کارگروهی بچه های بنیاد بود که در شاهین شهر اکران شد. البته تعدادی از آثار نیز به جشنواره راه یافته و جایزه جشنواره نیز دریافت کرده اند.

 شما که در حال حاضر در لباس روحانیت خدمت می کنید چگونه شد که وارد عرصه هنر شدید؟

شخصا به هنر به شکل یک وسیله و ابزار نگاه می کنم که البته این به اعتقادات آدمی بر می گردد اعتقاد الهی می تواند به هدایت جامعه کمک کند ولی اگر اعتقاد الحادی باشد تاثیرات بسیار مخربی بر پیکره جامعه وارد می کند که جبران آن بسیار سخت می باشد.

IMG_6100

 از نگاه شما چه رابطه ای بین هنر و روحانیت وجود دارد؟

به اعتقاد بنده امروزه هنر تاثیرگذاری بیشتری نسبت به منبر رفتن دارد چرا که هنر به راحتی از مرزها عبور می کند با نگاهی به تاریخ در گذشته علم و هنر نیز عجین شده با روحانیت بوده همانگونه که با دقت در تاریخ می توان افرادی همچون حافظ ،سعدی، ابوریحان، ابوعلی سینا را دید، روحانیون هنرمندی بودند که توانسته بودند دین را هر کدام با هنر خود جلوه دهند.

 حرف آخر اگر مطلبی دارید بفرمائید؟

من همیشه از خداوند منان به خاطر عنایتی که به بنده حقیر داشته ممنونم و همیشه گفته ام نتوانسته ایم برای امام زمان(عج) کاری انجام دهیم از خدا می خوام حداقل خیانت به این بزرگوار نکنیم.

اللهم عجل لولیک الفرج.

55

 

منبع:شاهین نا

انتهای پیام / کد خبر31578

جستجو

نظرسنجی

آیا از عملکرد شوراهای شهر و روستای این دوره رضایت دارید؟

بارگذاری ... بارگذاری ...

آخرین اخبار