پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷
سرپرست اداره محیط زیست فلاورجان در گفتگو با پلنا:

کشف و رها سازی ۱۲ پرنده کمیاب در طبیعت شهرستان

سرپرست اداره محیط زیست شهرستان فلاورجان گفت: ۱۲ عدد پرنده کمیاب پس از کشف و بررسی سلامت در محیط زیست رها سازی شد.

به گزارش پایگاه خبری فلاورجان”پلنا”  سرپرست اداره محیط زیست شهرستان فلاورجان در گفتگویی با این پایگاه خبری اظهار کرد:دو پرنده سارگپه معمولی و ۱۰کبوتر جنگلی (فاخته )در طبیعت شهرستان فلاورجان رها شد.

محمد ولید مغربی در خصوص یافتن این پرندگان گفت: این پرنده ها توسط فردی به صورت غیر قانونی نگهداری می شد به پس از اطلاع ماموران اداره محیط زیست شهرستان فلاورجان به سرعت کشف و ضبط و پس از بررسی سلامت آنها در طبیعت رها سازی شد.

وی افزود: سارگپه نوعی پرنده شکاری وحشی است که از گونه های کمیاب است که حفاظت از آن بسیار حائز اهمیت می باشد؛ زیرا پرندگان وحشی و شکاری دارای نقشی مهم در طبیعت از جمله کنترل جمعیت جانورانی نظیر جوندگان دارند.

مغربی همچنین با اشاره به اینکه این گونه پرندگان به تغییرات و آلودگی های زیست محیطی بسیار حساس هستند،ادامه داد: وجود آنها در محیط ، نشان دهنده سلامت آن محیط است.

وی با توضیح در خصوص اینکه سارگپه معمولی با ۵۰ سانتیمتر طول و رنگ متنوع پر و بالش، در زمره پرندگان حمایت شده قرار دارد خاطر نشان کرد: این پرنده در نواحی جنگلی با درختان پراکنده و کشتزارها بسر می برد و بر روی صخره های ساحلی، درختان و زمین های ناهموار، آشیانه می سازد.

سرپرست اداره محیط زیست شهرستان فلاورجان در خصوص کبوتر جنگلی نیز گفت: کبوتر جنگلی یا طوقی (نام علمی: Columba palumbus) پرنده‌ای از راسته کبوترسانان و رده کبوتریان است.

وی اضافه کرد: این پرنده از دیگر کبوتریان جثه بزرگ‌تری دارد و طول آن حدود ۴۱ سانتی‌متر است. گردن آن خاکستری شرابی با جلای سبز و ارغوانی است و در دو طرف گردن لکه سفیدی وجود دارد. روی بال نیز نوار سفیدی دارد که هنگام پرواز دیده می‌شود. این پرندگان اجتماعی هستند و معمولاً در گروه‌های بزرگ زندگی می‌کنند.

مغربی همچنین گفت: کبوتر جنگلی به کبوتر کوهپایه (Columba oenas) شباهت زیادی دارد و گاهی به هر دوی آنها فاخته گفته می‌شود. تفاوت این دو پرنده در وجود نوار سفید روی بال و لکه سفید روی گردن کبوتر جنگلی است.

 

انتهای پیام / کد خبر34405

جستجو

نظرسنجی

آیا از عملکرد شوراهای شهر و روستای این دوره رضایت دارید؟

بارگذاری ... بارگذاری ...

آخرین اخبار