یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷

دانشگاه پیام نور فلاورجان، محلی برای شو های تبلیغاتی/ وقتی از دانشجویان استفاده ابزاری می شود

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در شهرستان فلاورجان اقدام به ایجاد یک واحد دانشگاه پیام نور کرده است که فقط در دفترچه انتخاب رشته نام آن وجود دارد و دانشجویان آن مدت هاست به عنوان مهمان آواره واحد های دیگر استان شده اند.

به گزارش پایگاه خبری فلاورجان”پلنا” در مرداد ماه بود که مساله تعطیلی تنها دانشگاه پیام نور شهر فلاورجان به صورت جدی مطرح شد و در همان ایام در دو نوبت به دانشگاه مراجعه کردیم که متاسفانه به دلیل عدم حضور مسئول دانشگاه کسی پاسخگوی ما نبود.

موضوع به گونه ای در شهرستان مطرح شده بود که انگار متولیان و مسئولین نمی خواهند این دانشگاه به حیات خود ادامه دهد و در تکاپوی بستن آن هستند؛ در ابتدای امر نیز توپ در زمین فرمانداری و کمیته امداد امام خمینی(ره) که ملکی را در اختیار دانشگاه قرار داده بود انداخته شد و با یک تجمع اندک در فرمانداری توسط دانشجویان از مسئولین خواسته شد موضوع پیگیری و جهت تهیه فضای مناسب به آنها کمک شود.

پس از آنکه موضوع رسانه ای شد اولین نهادی که در این زمینه به ما پاسخگو شد کمیته امداد امام خمینی(ره) بود که به عنوان مالک مکان دانشگاه تصمیم گرفته بود این مکان را دیگر در اختیار دانشگاه قرار ندهد و البته تصمیمی که کاملا به حق و قانونی بود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) فلاورجان به همراه معاون مالی و اداری اش در یک جلسه دوستانه با ارائه مستندات خود به خبرنگار ما اعلام کردند طبق قرار دادی که بین دانشگاه به عنوان مستاجر و کمیته امداد امام خمینی(ره) به عنوان موجر بسته اند دانشگاه مکلف بوده است هر ماه مبلغی معین را به عنوان اجاره بها پرداخت کند که حدود دوسال از آخرین اجاره پرداختی آنها گذشته بود.

به گزارش پلنا، طاهری در این گفتگو اظهار داشت: متاسفانه مسئول دانشگاه نه تنها اقدام به پرداخت اجاره معوق خود نکرده است بلکه چندین بار نیز از وی دعوت کردیم تا با همدیگر یک نشست داشته باشیم و در یک هم اندیشی بتوانیم مشکلات را به حداقل برسانیم؛ ولی هر بار وی از دعوت سر باز زده و حضور نیافته اند و همین امر موجب شده است تا نه مرکز کمته امداد امام خمینی استان اصفهان بلکه از تهران حکم تخلیه اعلام شود که ما نیز تابع دستور هستیم.

البته علاوه بر آنکه کمیته امداد در این زمینه کاملا محق بود و طبق مستندات حتی برای دیرکرد اجاره نیز جریمه در قرارداد وجود داشت اما مساله دیگری که وجود داشت این بود که نرخ اجاره بها نیز بسیار بالا بسته شده بود که همین مساله باعث شده بود تا دانشگاه نیز در پرداخت خود با مشکل روبرو شود.

در هر صورت دانشگاه پس از کش و قوس های فراوان تعطیل شد و دانشجویان نیز به شهرهای دیگر منتقل شدند و این مساله حدود دو الی سه ماه در شهرستان مسکوت ماند تا چند روز قبل که دانشجویان با حضور در فرمانداری شهرستان اعتراض خود را به دلیل نداشتن فضای مناسب اعلام کردند و این تجمع با نخستین روزهای معارفه معاون جدید فرماندار شهرستان همراه بود و طبیعتا مدیران اداری در این روزها با حضور در دفتر جعفرزاده با وی دیدار می کردند.

یکی از اعضای شورای اسلامی شهر فلاورجان که به جهت دیدار با معاون جدید فرماندار حضر یافته بود پس از دیدن دانشجویان بدون آنکه از قبل در جلسه ای موضوع مطرح شده باشد به دانشجویان قول می دهد که برای آنها یک فضای مناسب را تهیه نماید که این موضوع بیشتر در آن لحظه یک تصمیم احساسی بود جهت آرام کردن دانشجویان معترض دانشگاه پیام نور و در واقع هیچ پشتوانه فکری نیز نداشت.

پس از این ماجرا بود که در بین دانشجویان این مساله مطرح شد که قرار است ساختمان تنها کتابخانه عمومی شهر فلاورجان توسط شورای شهر از این نهاد گرفته شود و در اختیار دانشگاه قرار گیرد تصمیمی که شاید به نظر برخی ها خوب و مناسب باشد ولی در آن چند ایراد نهفته بود که هیچکس به آن توجه نکرده بود.

 

اجاره طولانی مدت به نهاد کتابخانه های استان اصفهان

اولین مشکل در مورد تعطیلی کتابخانه و دادن ساختمان آن به دانشگاه پیام نور قرار داد ۱۵ ساله ای است که توسط شهرداری با اداره نهاد کتابخانه های استان اصفهان بسته شده و تا سال ۱۴۰۳ نیز اعتبار دارد و قرارداد نیز بدون هیچ مشکل قانونی و بند که شورا بتواند به آن استناد کند و کتابخانه را تعطیل نماید بسته شده است.

در واقع یا شورای اسلامی شهر از این مساله اطلاع نداشته است و یا اگر داشته به نوعی می خواسته توپ را در زمین مسئولین شهرستان بیندازد و به نوعی با تهییج احساسات دانشجویان خود را از کم کاری در این زمینه مبرا کند.

 

آیا تهیه مکان برای دانشگاه با شورای اسلامی شهر است؟

موضوع دومی که ذهن همگان را به خود مشغول کرده است این مطلب است که آیا تهیه مکان مناسب برای تحصیل دانشجویان با شورای اسلامی شهر است و یا با وزارت علومی که مجوز ایجاد این فضای آموزشی را داده است؟

در ثانی با توجه به اینکه وزارت علوم و مرکز دانشگاه پیام نور پول شهریه را از دانشجویان به صورت نقدی و از طریق سیستم دریافت می کند و اگر حتی هزار تومان یک دانشجو بدهی معوق داشته باشد اجازه انتخاب واحد به وی داده نمی شود آیا نباید خودشان به فکر این باشند که مکان مناسبی را برای این نهاد تهیه کنند؛ چطور یک مدرسه غیر انتفاعی می تواند با تعداد محدودی دانش آموز که دارد در سطح شهر یک منزل اجاره کند اما دانشگاه از این کار ناتوان است؟

 

اصلا ساختمان کتابخانه مناسب این کار هست؟

سوال بعدی که در ذهن نقش می بندد این مطلب است که هرکسی که حتی یکبار به کتابخانه مرکزی شهرستان مراجعه کرده باشد به این پیشنهاد میخندد؛ زیرا در مجموع کتابخانه سه سالن دارد که یکی مخزن و دو سالن دیگر جهت مطالعه است و نمی دانیم بر اساس کدام استدلال این مکان توسط شورای اسلامی شهر مناسب جهت دانشگاه تشخیص داده شده است.

گذشته از تمام موارد بالا وجود کتابخانه در شهر فلاورجان بسیار لازم است و اگر دانشگاه یک محل برای تعدادی دانشجو می باشد اما کتابخانه عمومی بوده و در طول سال نیز برنامه های متعدد و متنوعی برای تمام مردم دارد و اگر اهمیت وجود آن در شهر از دانشگاه بیشتر نباشد قطعا کمتر هم نیست.

با تمام این تفاسیر متوجه می شویم داده شدن ساختمان کتابخانه به دانشگاه پیام نور نه تنها هیچ راهی ندارد؛ بلکه اصلا به شورای شهر ربطی ندارد که نقش دایه عزیزتر از مادر را در این ماجرا بازی کند و هرکسی که از ماجرا با خبر باشد متوجه می شود که موضوع و طرح آن در جلسه شورایی که حداقل سه عضو آن حقوقی اند و می دانند قرارداد را نمی شود به این سادگی فسخ کرد؛ در واقع یک شوی تبلیغاتی دم انتخابات است.

اما در کل ماجرا آنچه مغفول مانده است بازیچه قراردادن دانشجویان دانشگاه پیام نور فلاورجان است که هر روز به جای آنکه بدون استرس به تحصیل ادامه دهند مجبور اند به این اداره و آن اداره مراجعه کرده و التماس مکان داشته باشند و سرپرست دانشگاه که در واحد دیگری ریاست را بر عهده دارد در این زمینه کمترین وقت را بگذارد چرا که اگر این دانشگاه تعطیل شود هم وی در واقع محل دیگری به کار خود ادامه خواهد داد.

جالب ترین نکته هم این است که همه فشارها به جای آنکه بر روی مسئولین باشد بر روی دانشجویان است به طوری که مطلع شدیم کم کاری دانشگاه پیام نور به جهت تهیه فضای مناسب آموزشی موجب شده دانشجویان در واحد های دیگر مهمان شوند و در کمال ناباوری مجبور اند برای این مساله هزینه اضافه نیز پرداخت کنند یعنی بی کفایتی دیگران هم تقصیر دانشجویان است و انها مجبور اند بهای آن را بپردازند.

 

حال با این تفاسیر چه باید کرد؟

به گزارش اولین و ساده ترین راه تعطیلی قطعی دانشگاه و حذف آن از دفترچه کد رشته و محل های دانشگاه است که هر ساله توسط سازمان سنجش در اختیار کسانی که متقاضی حضور در دانشگاه اند قرار می گیرد می باشد به این ترتیب حداقل دانشجویان دیگر این محل را انتخاب نمی کنند و می توانند انتخاب های بهتری انجام دهند.

دومین راه نیز همکاری آموزش و پرورش با دانشگاه پیام نور است به طوری که طبق آما مدارس زیادی در محدوده شهر فلاورجان وجود دارد که به علت کمبود دانش آموز تعطیل است و به راحتی می شود در اختیار دانشگاه گذاشته شود؛ البته نا گفته نماند طبق اطلاعات ما این رایزنی ها صورت گرفته ولی با توجه به برخی شروط به نتیجه نرسیده است.

سومین راه کار برای مرتفع شدن این مشکل اجاره یک منزل توسط دانشگاه است و اگر شورای شهر می خواهد در این زمینه کمک نماید بهترین کار این است که منزلی بزرگ و با قیمت مناسب را در شهر رایزنی کرده و در روند اجاره کردن آن کمک های لازم را به دانشگاه بنماید و این کمک ها صرفا نباید مالی باشد و بیشتر فکری و معنوی مورد نظر است.

آخرین راهی که می توان پیشنهاد داد و البته با توجه به محدودیت ها شاید نشدنی باشد این است که هم اکنون تعداد زیادی از کلاس های دانشگاه آزاد اسلامی واحد فلاورجان به علل مختلف خالی و بلا استفاده است و مسئولین شهرستان می توانند با یک هم اندیشی و رایزنی کاری کنند تا تعدادی از این کلاس ها برای درس در اختیار دانشگاه پیام نور قرار گیرد و فقط ساختمان مدیریتی دانشگاه بیرون از فضای دانشگاه آزاد تعبیه گردد.

باید اذعان داشت که پشت میز نشستن و مدیریت کردن کاری برای دانشجویان نمی کند و کمی تلاش میدانی در این زمینه لازم است و البته طبق اطلاعات ما چند سال قبل یک فرد خیر یک زمین جهت احداث دانشگاه در اختیار این نهاد قرار داده است که با تلاشی که از سوی وزارت علوم مشاهده می کنیم می توان پیش بینی کرد به زودی به وضعیت زمین ورزشی شهید اندرزگو دچار خواهد شد.

امیدواریم مسئولین کمی خود را جای دانشجویان و خانواده های آنها قرار دهند آنوقت می بینیم که همه موانع به راحتی رفع خواهد شد.

در هر حال دانشگاه پیام نور فلاورجان امروز بر روی کاغذ وجود دارد اما در عالم واقعیت وجود خارجی ندارد.

 

گزارش: سیدسعید موسوی درآمدی

انتهای پیام / کد خبر34693

جستجو

نظرسنجی

آیا از عملکرد شوراهای شهر و روستای این دوره رضایت دارید؟

بارگذاری ... بارگذاری ...

آخرین اخبار