دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
امام جمعه فلاورجان در دیدار با هنرمندان و شعرای شهرستان:

نه دی انقلاب سوم ایران بود/ همه باید به کنگره شهدای فلاورجان کمک کنند

امام جمعه فلاورجان در دیدار با هنرمندان و شعرای شهرستان گفت: در نهم دی سال ۸۸ انقلاب سوم جمهوری اسلامی ایران رخ داد.

به گزارش پایگاه خبری فلاورجان”پلنا” امام جمعه فلاورجان دیشب در شب شعر بصیرت که به مناسبت نه دی و روز بصیرت با جمعی از شعرا و هنرمندان برگزار شده بود گفت: در نهم دی ماه انقلاب سوم جمهوری اسلامی رخ داد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد قدوسی ادامه داد: نه دی به این دلیل انقلاب سوم بود که دشمن مانند سال ۵۷ تمام آنچه در توان داشت را به کار گرفت تا این نظام مقدس را نابود کند.

وی اضافه کرد: در هر نقطه از کره زمین و هر دوره از تاریخ هر وقت دشمن بر سرزمینی مسلط شده آن را به نابودی کشانده است و سند به روز آن را می توان در سوریه مشاهده کرد که با قدمت و تاریخ این سرزمین چه کرد.

نماینده ولی فقیه در شهرستان فلاورجان با اشاره به این مطلب که اگر در جنگ تحمیلی دشمن یک خرمشهر از ما را گرفت و آن را به ویرانه تبدیل کرد؛ افزود: دشمن در سوریه چندین شهر مانند حلب را گرفت که هر کدام از آنها چه از لحاظ وسعت و چه از لحاظ جمعیت چند برابر خرمشهر بودند و همه آنها را به مخروبه هایی تبدیل کرد که سالها ساخت آن زمان خواهد برد.

وی با بیان این مطلب که زبان شعر همه را شنونده می کند اظهار داشت: شعر اگر فاخر و برخاسته از یک مطالعه عمیق باشد ماندگار است و مانند اشعار سعدیٰ،مولانا و حافظ همه را مجذوب خود می کند و بهترین منبع برای مطالعه سنت و کتاب قرآن است که همه شعرای ما از آن به خوبی بهره برده اند.

امام جمعه فلاورجان در خصوص اینکه چه شعری مورد پذیرش اسلام است گفت: تنها شرط پذیرش شاعر و شعری از دید اسلام داشتن ایمان است؛ زیرا شعری که برخواسته از اندیشه های اسلامی باشد جایگاه رفیعی نیز خواهد داشت.

وی همچنین داشتن محتوی را یکی از ملزومات شعر نام برد و تاکید کرد: وزن و قافیه زیبا داشت به شعر کمک می کند تا در ذهن مخاطب ماندگار شود اما برای کسانی که در زمینه شعر ورود می کنند دو چیز بسیار لازم است اول تقویت مطلب خود از لحاظ محتوایی با خواندن اشعار دیگر و کتب غنی و معنوی و دیگری داشتن استاد برای پیشرفت کردن؛ هر قدر هم که ذوق باشد تا استاد نباشد کار خوب نمی شود.

رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان فلاورجان با اشاره به این مطلب که در زمینه شعر جای کار بسیار داریم گفت: نقش سرود و اشعار حماسی را در اول انقلاب نمی توانیم انکار کنیم و هنوز هم برخی از اشعار آن روزها در ذهن مردم مانده است اما این مساله در سال های اخیر بسیار کمرنگ شده است به طوری که در دیدار با شعرا رهبر معظم انقلاب به این مساله اشاره کردند که چرا در زمینه سرود کار نمی شود.

وی ادامه داد: در زمینه شعر آیینی نیز ما هنوز نتوانسته ایم حق مطلب را ادا کنیم و فعالیت هایی که ما در این زمینه انجام داده ایم قطره ای از دریای معانی این قسمت نمی شود؛ ما می توانیم از لحظه لحظه زندگی اهل بیت اشعار ماندگاری بسراییم.

حجت الاسلام قدوسی همچنین به تاثیر ترانه در سالهای اخیر به خصوص بر روی جوانان اشاره کرد و تاکید کرد: هر قدر در زمینه ترانه ما کار کنیم می توانیم جوانان را بهتر و بیشتر به سمت خودمان جذب کنیم زیرا دشمن از همین دریچه استفاده کرده و با استفاده از ادبیات و اشعار کوچه بازاری بر روی روح و روان جوانان ما تاثیر گذاشته است.

وی با اشاره به دینی که شهدا برگردن ما دارند افزود: تمام مردم وظیفه داریم یاد و خاطره شهدا را زنده نگه داریم و یکی از راه های آن کمک به کنگره گرامیداشت سرداران و شهدای شهرستان است که شعرا و هنرمندان نیز باید با تمام وجود در این زمینه به میدان بیایند و برای شهدا کم نگذارند.

به گزارش پلنا در پایان این مراسم از هنرمندان و شعرای شهرستان تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام / کد خبر34717

جستجو

نظرسنجی

آیا از عملکرد شوراهای شهر و روستای این دوره رضایت دارید؟

بارگذاری ... بارگذاری ...

آخرین اخبار