پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

واردات پرتقال از مصر و ترکیه‌ برای تنظیم بازار شب عید/دولت در دراز مدت نباید خرید تضمینی انجام دهد

معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی واردات پرتقال از مصر را تأیید کرد و گفت: دولت با توجه به سرمازدگی مرکبات شمال، شرکت نهاده دامی به عنوان کارگزار و مباشر دولتی را انتخاب کرده که از مصر و ترکیه برای شب عید، پرتقال وارد کند.

به گزارش پایگاه خبری فلاورجان”پلنا”  علی اکبر مهرفرد امروز در نشست خبری اظهار داشت: ‌تراز تجاری کشاورزی در ابتدای دولت یازدهم منفی ۸ میلیارد دلار بود، سال گذشته به منفی ۳٫۴ میلیارد دلار بهبود یافت، اما تلاش می‌کنیم تراز تجاری کشاورزی به صفر برسد.

وی ادامه داد: زنجیره تولید تا مصرف محصولات کشاورزی خوب سامان نیافته و کشاورزان ما خرد هستند که تشکل‌های بخش خصوصی باید در این زمینه به میدان بیایند، زیرا کشاورزان ما یک هلدینگ ندارند و اگر کارخانه‌ها یک ساعت شیر را از او نخرند، بیچاره می‌شود.

مهرفرد گفت: در نیوزیلند ۱۰ هزار دامدار هلدینگی به نام فونترا دارند که ۱۷٫۵ میلیارد دلار درامد دارد، چرا کشاورزان ما چنین چیزی ندارند؟ بازار ما باید ساختار داشته باشد، از تولید تا جمع اوری، بسته بندی و دسته بندی تا صادرات همه باید نظام داشته باشد که در همه جا مبتنی بر تشکل‌هاست.

وی اضافه کرد: از یک کشاورز خرد نمی توانید انتظار داشته باشید که به بازار جهانی راه یابد و باید سیستم بازاریابی حرفه‌ای داشته باشد، تشکل‌ها باید کار را جلو ببرند و دولت نظاره گر باشد. مثلا دولت در دراز مدت نباید خرید تضمینی انجام دهد و ساز و کار جایگزین داشته باشیم.

مهرفرد همچنین موضوع واردات پرتقال از مصر را تایید کرد و گفت: دولت با توجه به سرمازدگی مرکبات شمال شرکت نهاده دامی به عنوان کارگزار و مباشر دولتی انتخاب کرده که از مصر و ترکیه پرتقال وارد کند.

وی افزود: این پرتقال با تعرفه پنج درصد و رعایت شرایط قرنطینه‌ای وارد می شود و این بدان معنا نیست که واردات پرتقال آزاد شده است.

معاون وزیر جهاد کشا‌ورزی از اعلام میزان واردات و قیمت پرتقالی که توزیع خواهد شد، خودداری کرد.

 

انتهای پیام / کد خبر35643

جستجو

نظرسنجی

آیا از عملکرد شوراهای شهر و روستای این دوره رضایت دارید؟

بارگذاری ... بارگذاری ...

آخرین اخبار