یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷
عضو هیات مدیره انجمن حافظان نبض حیات:

بیش از ۱۰۰ هزار کیسه زباله در روز طبعیت توزیع شد/ جمع آوری ۶ هزار سبزه جهت تهیه کود کمپوست در فلاورجان

عضو هیات مدیره انجمن نبض حیات شهرستان در گفتگویی با این پایگاه خبری در خصوص برنامه های این انجمن در ایام نوروز و همچنین روز طبیعت توضیح داد.

به گزارش پایگاه خبری فلاورجان”پلنا”‌ عضو هیات مدیره انجمن حافظان نبض حیات شهرستان در گفتگویی اظهار داشت: این انجمن با همکاری شهرداری فلاورجان ، قهدریجان ، زازران و بخشداری  پیربکران با اجرای طرحی با نام “از سبزه تا کمپوست” اقدام به جمع آوری سبزه های سفره های هفت سین برای تبدیل به کود کمپوست کردند.

مریم شمس فلاورجانی افزود: این طرح که از ابتکارات اعضای انجمن حافظان نبض حیات است امسال علاوه بر شهر فلاورجان درکل شهرستان در ۲۰ نقطه انجام شد و علاوه بر جمع آوری سبزه، ماهی های سفره های هفت سین جمع آوری شدند.

وی ادامه داد: جهت اجرای  طرح، جلسات و هماهنگی هایی در اسفند ماه ماه برگزار شد و با توجه به تجربیات سال قبل طرح مورد بررسی قرار گرفت.

عضو هیات مدیره انجمن حافظان نبظ حیات شهرستان فلاورجان خاطر نشان کرد: اعضای هیئت مدیره انجمن از دوستداران محیط زیست در شهر ها و روستاهای اطراف خواستند که به صورت نماینده جهت اجرای طرح در آن مناطق فعالیت کنند تا طرح به صورت متراکم در کل شهرستان انجام شود.

وی در تکمیل صحبت خود گفت: در نهایت با توجه به استقبال شهروندان ، پایگاه هایی در  شهر فلاورجان، قهدریجان، بخش پیربکران و شهربهاران به ترتیب ۳، ۶ و ۳و ۱ پایگاه مستقر شدند همچنین روستاهای دارافشان ، بندارت ، سیاه افشار ، رارا، وزیر آباد ، دستنا و پلیس راه (ورودی فلاورجان)از اجرای طرح استقبال کرده و جهت جمع آوری هر کدام یک پایگاه بر پا کردند.

شمس اضافه کرد: جهت اطلاع رسانی طرح در ایام نوروز بنرهای تبلیغاتی در سطح این شهر ها و روستاها نصب شد و فضای مجازی هم محلی برای تبلیغ طرح بود که در نتیجه بیش از ۴هزار نفر از شهروندان شهرستان فلاورجان حدود ۶ هزار سبزه عید نوروز خود را به اکیپ های جمع آوری تحویل دادند.

وی ادامه داد: جهت حمل و نقل این سبزه ها جهت تهیه کود کمپوست  ۱۰ کامیون به کارگیری شد. و سبزه ها پس از جمع اوری به کارخانه تهیه کمپوست تحویل داده شد.

عضو هیات مدیره انجمن حافظان نبض حیات همچنین خاطر نشان کرد: یکی از اهداف جمع آوری سبزه ها در این روز جلوگیری از هدر رفتن آن و تولید کمپوست و کود آلی جهت کشاورزی است که فلاوه بر آن با اجرای این طرح ما دیگر در حاشیه رودخانه و اطراف شهر شاهد بی نظمی از وجود این سبزه ها به صورت پراکنده نبودیم.

وی در خصوص جمع آوری ماهی های سفره هفت سین نیز گفت: با جمع آوری ماهی ها از ریخته شدن ماهی به رودخانه جلوگیری به عمل آمد چون انتقال ماهی‌های قرمز به رودخانه‌ها موجب اختلال در چرخه زیست‌محیطی شده و آلودگی های فراوانی را برای دیگر جانداران به وجود می‌آورد.

شمس همچنین در خصوص دیگر برنامه انجمن حافظان نبض حیات شهرستان اضافه کرد: یکی از اهدافی که انجمن پیش از فرا رسیدن سال جدید داشت تشویق شهروندان به کاشت نهال مرکبات یا سبزیجات به جای کاشت دانه های خوراکی بود چون با انداختن سبزه سالیانه حجم بسیار زیادی گندم، عدس و غیره به قیمت تقریبی ۶۰ میلیارد ریال با در نظر گرفتن مصرف منابع آب شیرین و منابع طبیعی به مناسبت عید و برای پاسداشت سنت های نوروز از بین می رود.

وی ادامه داد: از آنجا که سبزه عید زیبنده سفره هفت سین است و نمی توان از آن صرفنظر کرد، انجمن حافظان نبض حیات شهرستان فلاورجان  با تبلیغ  “کاشت نهال مرکبات به جای سبزه عید” سعی داشت از هدر رفتن منابع ارزشمند محیط زیست جلوگیری کند.

وی توضیح داد: در این طرح ما این مواد را هدر نمی دهیم و به جای کاشت سبزه گندم و عدس، با کاشت بذر های مناسبی، بر سر سفره هفت سین، نهال های کوچک و زیبایی خواهیم داشت که بجای عمر چند روزه، با انتقال به باغچه عمر چند صد ساله خواهند داشت و علاوه بر این تامین کننده هوای پاک برای چندین نسل هستند،  با رشد و باردهی به اقتصاد مقاومتی و خودکفایی به تولید میوه نیز کمک خواهد شد.

وی افزود: در راستای این هدف اعضای انجمن حلقه سی دی هایی تهیه کرده که در این مجموعه حلقه ها  روش کاشت دانه های مرکبات را آموزش داده و عموم مردم را به انجام این کار تشویق می کند.

شمس در پایان گفت: انجمن حافظان نبض حیات شهرستان فلاورجان در حین جمع اوری سبزه ها اقدام به توزیع حدود ۱۰۰ هزار کیسه زباله در بین مردمی که در روز سیزده فروردین به دل طبیعت رفته بودند کرد.

وی ادامه داد:‌ این کیسه های زباله توسط شهرداری ها و شرکت بازیافت شهرستان فلاورجان تهیه شده بود، هدف از اجرای این طرح نیز جلوگیری از رهاسازی زباله ها در طبیعت ود که پس از تحویل به هر فردی به وی توصیه می شد که زباله های خود را پس از جمع آوری در این کیسه ها به یک محل مناسب منتقل کنند.

 

 

انتهای پیام / کد خبر36236

جستجو

نظرسنجی

آیا از عملکرد شوراهای شهر و روستای این دوره رضایت دارید؟

بارگذاری ... بارگذاری ...

آخرین اخبار