دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
معرفی روستاهای شهرستان فلاورجان/4/

شرودان و کروج، چند قدم مانده تا فلاورجان

در این گزارش به معرفی روستاهای شرودان و کروج پراخته شده است.

به گزارش پایگاه خبری فلاورجان”پلنا” اگر چه این روز ها در روستاها آرامش کم نظیر یافت نمی شود چرا که چرخ صنعت بر تحول روستا نیز اثر گذاشته و رفاه را برای ساکنان آن تا حدودی فراهم کرده است؛ اما هنوز می توان دل های صاف و بی ریا را در روستا به وفور دید؛در شهرستان فلاورجان۶۲ روستا وجود دارد که در این گزارش بر آن هستیم که دو روستای شرودان و کروچ در یک کیلومتری مرکز شهرستان که در هم جواری یکدیگر بدون هیچ فاصله ارضی قرار گرفته اند را به شما معرفی کنیم.

موقعیت جغرافیایی:

روستاهای شرودان و کروچ از توابع شهرستان فلاورجان و از روستاهای بخش مرکزی و دهستان گلستان، در یک کیلومتری فلاورجان واقع شده اند که به لحاظ مختصات جغرافیایی در طول ۲۱درجه و۵۱ دقیقه و عرض۳۲ درجه و ۳۲ دقیقه قرار دارند.ارتفاع از سطح دریا ۱۶۳۰ متر و مساحت دوروستا حدود ۷۰۷۶۳۶متر مربع می باشند.

از لحاظ موقعیت نسبی از شمال به شهر فلاورجان از جنوب به روستای اسفهران از شرق به گارماسه و از غرب به اراضی کشاورزی روستا محدود شده اند که جمعیت روستای شرودان حدودا  ۳۴۰۰ نفر و کروج نیز دارای ۱۷۴۰ نفر جمعیت می باشند.

امکانات موجود دو روستا:

سه مسجد، سه حسینیه، یک مهدیه صاحب الزمان، بقعه متبرکه امام زادگان شریف و میر مرتضی، دو ساختمان دهیاری و شورای اسلامی، دو مرکز بهداشت، ۳باب حمام عمومی، دو واحد پست بانک روستایی، ۴ واحد آموزشی فعال و ۱ واحد غیر فعال،۴ پایگاه بسیج(ویژه خواهران،ویژه برادران)، سه پایگاه فرهنگی هنری، خیریه امام حسن مجتبی، خانه قرآن المهدی، ۱واحد زمین ورزشی، یک داروخانه و کاربری های پراکنده تاسیساتی و تجاری در محور اصلی و حاشیه روستاها از امکانات قابل ذکر در دو روستا است.

همچنین دانشگاه آزاد اسلامی فلاورجان، شرکت تعاونی روستایی و شهری شهرستان، اداره آگاهی و مزرعه دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان در ورودی این روستاها قرار گرفته است که همین مساله اهمیت دو روستا را در شهرستان فلاورجان دو چندان می کند.

کشاورزی:

در این منطقه از گذشته رونق و آبادانی هر دو روستا بر پایه کشاورزی برقرار بوده و عبور نهر و مادی از میان روستا بیانگر این مطلب است و هم اکنون شغل جمعیت قابل توجهی از مردم روستا کشاورزی است که عمده محصولات تولیدی آنها نیز برنج، سیب زمینی،پیاز،گندم وجو است.

با توجه به خشکسالی و کمبود اگر چه تغییر معنا داری در الگوی کشت روستاها مشاهده می کنیم و کشاورزی از سبک سنتی به سمت صنعتی با سرعت بسیار بالایی در حرکت است اما هزینه های تمام شده بالا و نبود انگیزه کافی موجب شده است که جوانان روستا کمتر به این سمت جذب شوند و بیشتر اراضی دو روستا نیز امروز به صورت اجاره در اختیار افراد بیرونی است.

زمین های کشاورزی و قابل کشت در اطراف دو روستا قرار گرفته است که به طور کلی ۳۴۸ هکتار از اراضی این روستاها قابل استفاده برای کشاورزی است که ۲۰۰هکتار کشت آبی ،۱۱۸ هکتار کشت آیش آبی و ۳۰ هکتاربه محصولات دایمی مثمر ثمر اختصاص دارد که با توجه به موقعیت جغرافیایی روستا امروزه می بینیم اکثر زمین ها با تغییر کاربری در حال تبدیل به باغ و ویلا شده است و عمده صاحبان این باغات نیز افراد غیر بومی و ساکنین شهرهای بزرگ مانند اصهان و حتی تهران هستند.

از دیگر کشت هایی که در روستاهای کروج و شرودان در حال رشد و پیشرفت است محصولات گلخانه ای در تنوع نوع و کیفیت های مختلف است و امروزه اگر در اطراف این دو روستا سری بزنید متوجه می شوید که گلخانه های صنعتی و سنتی بسیالر زیادی در اطراف این دو روستا به وجود آمده و زمینه ساز اشتغال تعداد فراوانی در شهرستان فلاورجان شده است.

 

دامداری:

در هر روستا جز لاینفکی بنام دامپروری وجود دارد که در واقع روستا بدون آن معنی نمی دهد و اگر در روستایی دام وجود نداشته باشد در واقع نمی توان آن محل را روستا نامید زیرا از قدیم الایام مردم روستایی با توجه به فرهنگی که داشتند در منازل خود تامین کننده لبنیات و گوشت مورد نیاز خود بوده اند و امروزه نیز شاید با آن سبک و سیاق خانگی وجود نداشته باشد و یا کمتر شده باشد اما دامپروری به سبک سنتی در این دو روستا هنوز پا برجا مانده است.

بنا به گفته سازمان جهاد کشاورزی پرورش گاو و گوساله ، گوسفند و بره،  بزغاله، کندوی عسل مدرن و پرورش مرغ و خروس (به صورت بومی)از جمله فعالیت های مردم این دو روستا در زمینه دامپروی است.

مشاغل

غالب شاغلین این روستا ها در بخش خدمات مشغول فعالیت اند و در واقع این دو روستا به لحاظ معیشت با اغلب روستاهای ایران که عمده فعالیت آن ها در حوزه ی کشاورزی و دامپروری است کمی تفاوت دارند که دلیل اصلی آن نزدیکی با صنایع بزرگ مانند ذوب آهن و نیز نزدیکی به شهرهای اصفهان و فاورجان است و کشاورزی دررتبه بعدی در مشاغل روستاهای شرودان و کروج است.

زنان این دو روستا نیز بعضا در مشاغل رسمی و غیر رسمی مشغول به فعالیت اند اما هنوز هم اکثرا خانه دار هستند و البته برخی از زنان به قالی بافی نیز می پردازند که با توجه به تسهیلات اقتصاد مقاوتمی که در ساله های اخیر در این زمینه داده شده است این صنعت نیز در روستاهای  شرودان و کروج قابل توجه است.

ساختار آموزشی

۵ساختمان آموزشی در این دو روستا وجود دارد؛ که یکی از آن ها به کمک بنیاد برکت و خیرین احداث شده است و دو دبستان و دو دبیرستان متوسطه اول(به طور مجزا از لحاظ جنسیتی)و یک واحد دبیرستان متوسطه دوم مخصوص دختران در روستا قرار دارد البته باید این مساله ذکر شود که پسران برای ادامه تحصیل در مقطع متوسطه دوم به شهرستان فلاورجان مراجعه می کنند.

وضعیت مذهبی:

ساکنین این دو روستا به سان سایر شیعیان ارادت خود را به دین اسلام و خاندان پیامبر به نحو احسن نشان داده اند و حضور علمای برجسته ای که از دل این روستاها برآمدند خود دلیل تربیت اسلامی در این مناطق است؛ از جمله می توان به آیت الله سید حسین موسوی رحمه الله علیه  از شاگردان امام خمینی رحمه الله علیه و از خواص نردیک به ایت الله ارباب اشاره کرد که مقبره وی در صحن امامزادگان روستای شرودان و کروج واقع شده است.

در مکان های مذهبی دو روستا مانند حسینیه ها و مساجد و همچنین امامزادگان شریف و میر مرتضی فعالیت های متنوع مذهبی، ملی و فرهنگی برگزار می شود که از شاخص ترین برنامه ها می توان به مراسم ایام محرم و صفر و نیز مراسم اعیاد مهم شیعیان و دهه مبارک فجر اشاره کرد.

علاوه بر نماز ظهر، عصر و مغرب و عشا که در تمام ایام سال به صورت جماعت در هر دو روستا برپا می شود می توان به یکی از مراسم خاص به صورت وسژه در شرودان و کروج اشاره کرد و آن هم عید بزرگ غدیر است که مردم دو روستا طی برنامه ای هماهنگ در هفته ولایت هر شب در یکی از مساجد و صحن امام زادگان به طور متحدانه در مراسم نماز و جشن و سرور حضور می یابند.

در کنار آنچه گفته شد؛ وجود کانون های فرهنگی مساجد و پایگاه های بسیج، نیز فرصت خوبی برای جذب نوجوانان  وجوانان به امور دینی فراهم کرده،که اقدام به برگزاری کلاس هاو اردو های متنوع آموزشی و تفریحی و ورزشی برای کودکان و نوجوانان و جوانان کرده اند و یکی از برنامه هایی که به صورت مستمر برگزار می شود دعای ندبه است که هر هفته در مهدیه صاحب الزمان(عج) است.

اما یکی از ماه های پرکار از لحاظ فرهنگی در روستاهای شرودان و کروج ماه مبارک رمضان است که در آن از برنامه های متنوع و مختلفی مانند اطعام فقرا توسط خیرین، افطاری شب میلاد امام حسن مجتبی(ع)، محافل انس با قرآن کریم، قرائت دعای ابوحمزه ثمالی، مراسم احیای شب های قدر و همچنین نماز عید فطر گوشه ای از مهمترین برنامه های فرهنگی دو روستا در این ماه است

پس از ماه مبارک رمضان محرم و صفر یک نمونه کامل از احرای برنامه های فرهنگی و مذهبی است که می توان به برنامه های نظیر شبیه خوانی(که سنت نیاکان اهالی دو روستا است)، تشکیل دسته های عزاداری در قالب هیئت های سینه زنی و زنجیر زنی، یادواره ۲۳ شهید محل(که با حضور خانواده هایشان و مردم محل در دهه آخر صفر در صحن امام زادگان برگزار می شود). بازسازی واقعه عاشورا در قالب نمایشگاه در ماه صفر و راه اندازی کاروان نمادین اسرا در روز اربعین امام حسین(ع) اشاره کرد.

معرفی امام زادگان شریف و میر مرتضی

این دو امام زاده از فرزندان زیدبن حسن بن علی ابن ابیطالب (ع)می باشند که در زمان امام باقر و صادق (ع)برای اشاعه ی مکتب تشیع، خانواده ی امامان عازم بلاد اسلامی شدند، از جمله آنها این دو برادر می باشندکه عازم فلات مرکزی ایران شدند و به دست مزدوران اموی به شهادت رسیدند.

بر طبق برخی از منابع و کتب تاریخی وجه تسمیه روستای شرودان که در زبان محلی و عامیانه مردم به آن (شیدون) می گویند در واقع برگرفته از نام این دو امام زاده می باشد؛ کلمه شهید در لهجه محلی به شِهید(کسره ی شین)تلفظ می شود و چون این دو بزرگوار در این محل به شهادت رسیدند این محل به شِهیدون که تلفظ محلی شهیدان است نام گذاری شده است.

به سبب سهولت در تلفظ کلمه شِهیدون به شیدوناین نام کم کم در بین مردم و حتی دیگران جا افتاده است و اگر امروز اسم لغوی این روستا را شرودان می خوانیم فقط به دلیل زیبایی نویسی است که در زمان پهلوی صورت گرفته و البته موجب شده است که خیلی اسامی که برگرفته از فرهنگ مردم و تاریخ آنها است از بین برود به عنوان مثال همین نام شهر فلاورجان که هیچ معنایی ندارد در واقع برگرفته از ورگان نام قدیمی آن است که بسیار زیباتر و روان تر در ادبیات عامه مردم است.

شهدای دو روستا

در طول ۸سال حماسه دفاع مقدس جوانان و نوجوانان این روستاها دوشادوش سایر هموطنان در عرصه نبرد حاضر شدند و ۲۳ شهید و حدودا۳۰ جانباز که شاید شاخص ترین آنها سردار بی ادعا حاج نعمت الله گردانی است که امروز در بدترین شرایط جسمی در حال دست و پنجه نرم کردن با یادگاری های دفاع مقدس است؛ در راه اسلام تقدیم کرده اند.

آرامستان و گلزار شهدای شرودان و کروج که در انتهای خیابان کمربندی فلاورجان و چسبیده به ادارات اوقاف و امور خیریه و ورزش و جوانان  واقع شده است؛ قرار گرفتن قبرستان و گلزار شهدا در محدوده فعلی بیانگر وسعت ارضی این روستاها تا این محدوده بوده است که به مرور زمان با واگذاری زمین به ساکنان و مهاجران شهر فلاورجان این منطقه به فلاورجان واگذار شده است.

وضعیت بهداشت این دو روستا

تا چند سال پیش دو روستا یک واحد خانه بهداشت داشت که  جوابگو نیاز های اولیه بود؛ اما با افزایش جمعیت و کمبود امکانات این فضا، اگرچه به روستای کروچ نیز یک خانه بهداشت واگذار شد ولی همچنان مردم دو روستا برای درمان، بخصوص مواردی که نیازمند پزشک است به مرکز شهرستان مراجعه میکنند.

اشاره به مشکلات  این روستاها

هرچند این دو روستا به لحاظ امکانات زندگی در سطح خوبی قرار دارند؛ لیکن از عمده مشکلات روستا می توان به نبود فاضلاب شهری اشاره کرد که اگرچه اقداماتی در سال های گذشت در این زمینه شد ولی بنا به دلایل متعدد این پروژه تعطیل شد.

نبود فضای مناسب تفریحی و پارک کودک، عدم توسعه خیابان اصلی که با توجه به عرض کم همه روزه شاده حوادث ناگواری در آن هستیم وکمبود ساختمان آموزشی پسرانه با توجه به جمعیت قابل توجه آن مهمترین مشکلات دو روستای شرودان و کروج است.

منابع:

اطلاعات افراد محل و سالمندان

شجره نامه امام زادگان؛کتاب شجره نامه سادات موزه ی استان قدس رضوی

دفتر ثبت طرح هادی روستای شرودان

دفتر ثبت طرح هادی روستای کروچ

اعضا دهیاری و شورای اسلامی دو وستا

 

شما هم می توانید خبرنگار ما شوید:

کافی است با شماره تلگرام:۰۹۳۳۷۸۶۸۶۰۶ تماس حاصل کنید و یا با ایمیل info@polna.ir با ما در ارتباط باشید.

انتهای پیام / کد خبر36930
  1. طاهاقربانی

    جانباز شاخص حاج نعمت الله گردانی

جستجو

نظرسنجی

آیا از عملکرد شوراهای شهر و روستای این دوره رضایت دارید؟

بارگذاری ... بارگذاری ...

آخرین اخبار