چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

نعمت زاده: هر کسی حواله پژو ۲۰۰۸ خریده سرش کلاه رفته است /آخر ٩٧ پایان عمر تولید پراید

نعمت زاده گفت:هر کسی حواله پژو ۲۰۰۸ خریده سرش کلاه رفته و خودرو فقط به کسی که نام نویسی کرده تحویل داده خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری فلاورجان”پلنا” محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در حوزه صنعت در دوره های گذشته مشکلات عدیده ای وجود داشت، گفت: خیلی از طرح های بزرگ و کوچک و متوسط در شرایط تحریم نتوانستند مشکلات خود را حل کنند و فعالیت ١٢ هزار و۵٠٠ واحد صنعتی متوقف شد.

وی افزود: دلیل اصلی توقف فعالیت و تعطیلی واحدهای صنعتی تحریم و کهولت و پیری آنها بود که نوسازی و بازسازی آنها در دستور کار قرار گرفت و لازمه صنعت به روز نگه داشتن آن است تا فضای رقابت پذیری ایجاد شود.

نعمت زاده سرمایه در گردش  حوزه صنعت را در دوره های گذشته منفی ۴٠ درصد عنوان کرد و اظهار داشت: علاوه بر اینکه سرمایه گذاری کمتر صورت می گرفت استهلاکات واحدهای صنعتی هم رفع نمی شد اما اکنون شاهد رشد ٨ درصدی هستیم.

وزیر صنعت گفت: در مورد مسائل صنعت و معدن باید یکجا تصمیم گیری شود و اگر به تجارت با هدف حمایت از تولید داخل جهت توسعه صادرات توجه ویژه داشته باشیم، بنابراین تجارت هم آمیخته با صنعت است و ادغام این وزارت خانه ها کاری به جا بوده است.

نعمت زاده بیان کرد: ٢٠ هزار طرح صنعتی و معدنی جدید با بیش از ٧٠ هزار میلیارد دلار سرمایه گذاری و قابلیت ایجاد ٣٢٠ هزار اشتغال مستقیم در دستور کار قرار گرفته و علاوه بر آن طرح رونق که در سال گذشته با هدف تامین مالی واحدهای کوچک و متوسط صورت گرفت و به بیش از ٢۵ هزار واحد تسهیلات اعطا شد در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.

وی در ادامه افزود: برای افزایش صادرات طرح رونق ادامه خواهد داشت و تا کنون بیش از هزار و ٩٠٠ واحد در این طرح ثبت نام کردند که پس از بررسی ها توسط کارگروه های استانی به تدریج تسهیلات دریافت خواهند کرد و امسال علاوه بر واحدهای کوچک این تسهیلات به واحدهای تولیدی و خدماتی اصناف هم برای نوسازی و بازسازی اعطا خواهد شد.

وزیر صنعت تصریح کرد: تولیدات صنعتی در سال قبل ٣٠ درصد افزایش داشته و به دنبال بازارهای جدید جهت افزایش صادرات هستیم .فقط در صنعت خودرو در سه ماهه گذشته نسبت مدت مشابه سال قبل ١۴ درصد افزایش تولید وجود داشته است.

نعمت زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر مهمترین دستاورد وزارت صنعت گفت: ایجاد امید به آینده در صنعت گران از اولویت های وزارتخانه بوده که در جهشی از صنایع علاوه بر افزایش تولید قیمت ها نیز کاهش یافته و در سال گذشته بسیاری از واحدهای صنعتی به دنبال افزایش ظرفیت و ایجاد محصولات جدید بودند و فعالیت خود را توسعه داده و سرمایه گذاری می کنند.

وی در خصوص اشتغال در صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: بعد از اعلام شعار امسال دقت بیشتری در این خصوص صورت گرفت و گزارش ها کتبا به ستاد اقتصاد مقاومتی انجام می شد و در سه بخش صنعت معدن و تجارت در سال جاری بیش از نصف کل اشتغال کشور محقق و ۶ هزار طرح نیمه تمام تکمیل و قریب به ٢٠٠ هزار شغل ایجاد شد و در اصناف تولیدی نیز به همین میزان و در مجموع ایجاد بیش از ۴٠٠ هزار شغل صورت گرفت و علاوه بر آن در سال جاری طرحی برای اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی در دستور کار است.

نعمت زاده در خصوص قیمت نهایی پژو ٢٠٠٨ گفت:مبلغی به صورت رسمی اعلام نشده و تنها پیش پرداخت آن که ۶٠ میلیون است قطعی شده و این به معنی قیمت ١٢٠ میلیونی نیست، با توجه به اینکه خط تولید آن ٢ ماه پیش افتتاح شد و با افزایش تولید این خودرو شاهد کاهش قیمت خواهیم بود و به دنبال قیمت های کاذب و مصنوعی نیستیم.

آخر ٩٧ پایان عمر تولید پراید

وزیر صنعت در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران در خصوص توقف تولید پراید گفت: در شروع دولت یازدهم تولید پراید بیش از ٧٠ درصد تولیدات شرکت سایپا بود و در سال گذشته ٣۴ درصد و در سال جاری ٢٨ درصد کاهش پیدا کرده اما توقف یکباره یک محصول بازار را به هم می ریزد و با توجه به الزامات سازمان ملی استانداردبرای رعایت استانداردهای جدید پراید نمی تواند خود را با این استانداردها تطبیق دهد.

وی تصریح کرد: آخر سال ٩٧ پایان عمر تولید پراید خواهد بود اما با نوع های دیگر مثل تیبا در بازار به فروش خواهد رسید.

نعمت زاده در پاسخ به سوال دیگر باشگاه خبرنگاران در مورد دلالی ها در پیش فروش پژو ٢٠٠٨ که حواله ها در فضای مجازی با قیمت بیشتر خرید و فروش می شود، اظهار داشت: هر کسی خریده سرش کلاه رفته و خودرو فقط به کسی که نام نویسی کرده تحویل داده خواهد شد چرا که شرکت سازنده اعلام کرده بود که خرید و فروش حواله ها غیر قانونی است.
نعمت زاده با اشاره به اختصاص تسهیلات ۳۰ هزار میلیارد تومانی به واحدهای تولیدی در سال جاری برای رونق تولید گفت:گیرندگان این تسهیلات باید برای افزایش ۱۰ درصدی اشتغال و همچنین رشد ۱۰ درصدی تولید خود تعهد دهند.
وی به مصوبه اخیر دولت در مورد کاهش مصرف انرژی دستگاه های دولتی اشاره کرد و اظهار داشت: طبق گزارش وزارت نیرو، مصرف برق صنایع طی دو ماهه ابتدایی امسال ۱۰ درصد افزایش یافته که نشان دهنده رشد تولید بخش صنعت است.
وزیر صنعت در ادامه از برنامه ریزی برای راه اندازی ۶ هزار طرح نیمه تمام صنعتی با پیشرفت بالای ۶۰ درصد در سال جاری خبر داد و گفت: طی ۳ ماهه امسال اتمام ۱۱۰۰ طرح محقق شده است.
وی درباره طرح کارت خرید اعتباری که اجرایی شدن فاز دوم آن مطرح شده است، گفت: در مصوبه سال‌جاری اقتصاد مقاومتیبه آن تاکید شده و با همکاران بانک مرکزی، بازنگری در دستورالعمل سال گذشته آغاز شده است..

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در سال گذشته پیش‌بینی شده بود که با یک نرخ خاص و با گشایش خطوط اعتباری توسط بانک مرکزی این طرح اجرایی شود . اما بانک مرکزی با توجه به شرایط اقتصادی کشور و احتمال افزایش تورم از آن خودداری کرد.

به گفته وی، در طرح جدید بازنگری لازم انجام شده که با نرخ جدید اجرایی شود باشد. فکر می‌کنم این طرح باید مورد تایید قرار گیرد و ما سعی می‌کنیم اجرایی شود.

نعمت زاده درباره رقم کارت خرید اعتباری نیز افزود: اجازه دهید زمانی که بانک مرکزی آن را اعلام کند، رقم آن نیز مشخص می‌شود.

انتهای پیام / کد خبر36980

جستجو

نظرسنجی

آیا از عملکرد شوراهای شهر و روستای این دوره رضایت دارید؟

بارگذاری ... بارگذاری ...

آخرین اخبار