شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
گزارش/

آلبالو، مروارید سرخ با ارزشی که قیمت ندارد

آلبالو یک میوه خوشمزه با خواص فراوان است که در سال های اخیر با توجه به وجود دلال ها در بازار نتوانسته است به قیمت واقعی خود برسد.

به گزارش پایگاه خبری فلاورجان”پلنا”‌شهرستان فلاورجان را همواره با محصولات کشاورزی آن می شناسند و کمتر کسی را سراغ داریم که این شهرستان را به صنایع و یا چیز دیگری بشناسد و همین مساله موجب شده است تا نام این شهرستان را می آوریم بیاد مردمی بیفتیم از بس در کشاورزی زحمت کشیده اند صورت هایشان آفتاب سوخته و دستانشان پینه بسته شده باشد و در عرصه کشاورزی نامی برای این شهرستان دست و پا کرده اند.

جدا از محصولات متنوع و فراوانی که در این شهرستان وجود دارد؛ اما برخی از این محصولات در فلاورجان به قدری زیاد است در آن قطب تولید کشور محسوب می شود مثلا شما نمی توانید پیاز را نام شهری بجز قهدریجان بشناسید و یا اینکه «زرد آلو» جوچی و «به» سهروفیروزان محصولات باغی است که هیچ استانی نمی تواند به اندازه فلاورجان تولید داشته باشد چه برسد به شهرستان ها و همین امر موجب شده است که فلاورجان بر خلاف تمام بی مهری هایی که به خاطر خشکسالی تحمل کرده است اما با تمام وجود از اعتبار خود در زمینه کشاورزی دفاع کرده باشد.

اما در این متن قصد داریم گزارشی از محصولی ارائه دهیم که به «مروارید سرخ» مشهور است و هرگاه نام آن را بیاورند یکی از نقاطی که در نظر می آید شهرستان فلاورجان بخصوص شهر زازران است که بیشترین تولید این محصول در کشور را این شهر کوچک دارد و از لحاظ کیفیت نیز به هیچوجه قابل قیاس با دیگر مناطق کشور نیست.

آلبالو میوه ای خوشمزه که با بردن نام آن دهان هر فردی آب می افتد و بیاد آن ترش مزگی خاص آن می افتد و حتی اگر در زمستان نیز باشد دوست دارد در همان لحظه مقداری از این میوه را تناول کند؛ اما کشاورزان و تولید کنندگان این میوه خوشمزه با توجه به خشکسالی های اخیر حال و روز مناسبی ندارند به طوری که از وضعیت موجود بسیار می نالند و از مسئولین تقاضای همکاری و حمایت دارند.

حاج محمود یزدانی یکی از باغداران زازرانی در خصوص آلبالو و ارقام مختلف این میوه به خبرنگار ما گفت:‌ آلبالو سه گونه بومی، مجاری و گیسی دارد که بهترین نوع آن از لحاظ طعم و ماندگاری گیسی است اما از لحاظ زیبایی و درشت بودن محصول آلبالوی مجاری بهترین است و در حال حاضر در شهر زازران هر سه نوع محصول کاشت می شود و به برداشت انبوه نیز رسیده است.

وی اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که آلبالو دارد مابه تفاوت بسیار زیاد بین قیمت از تولید تا رسیدن به دست مصرف کننده است به طوری که آلبالو با قیمت بسیار نازل توسط کشاورزان تولید می شود اما با با حداقل سه برابر قیمت به دست مصرف کننده می رسد.

وی ادامه داد: بزرگترین مشکل بازار محصولات کشاورزی و باغی در واقع وجود دلال ها و رابطه هاست که حتی در میادین میوه و تره بار نیز زد و بند هایی دارند تا غرفه دار میدان محصول را از کشاورز یا نخرد و یا با قیمیت بسیار ژایین بخرد تا تولید کننده مجبور شود محصول خود را به همان دلال بدهد و همین مساله موجب می شود تا مصرف کننده همواره با قیمیتی بسیار بالا میوه ها و محصولات کشاورزی را دریافت کند و این در حالی است که خود کشاورزان آمادگی این را دارند تا محصولات خود را بدون واسطه به دست مردم و مصرف کنندگان برسانند.

نجف علی عسگریان دیگر کشاورز زازرانی در ادامه با گلایه از اینکه با توجه به قیمت تمام شده محصول نسبت به قیمت بازار نه این محصول بلکه اکثر محصولات باغی و کشاورزی مقرون به صرفه نیست؛ اظهار کرد: درحالی که همه ساله قیمت کود و سموم مورد نیاز کشاورزان رو به افزایش است و از طرفی مزد کارگر و هزینه آماده سازی زمین نیز با گذشت سال افزایش می یابد اما قیمت محصولی مانند آلبالو که برداشت آن نسبت به تمام محصولات کشاورزی سخت تر است نه تنها افزایش نداشته است بلکه رو به کاهش نیز بوده است.

وی افزود: شاید یکی از نیاز های محصولات باغی شهرستان جهت رونق گرفتن صنایع تبدیلی و صنایع بسته بندی روز دنیا باشد که در کشور ما این مساله بسیار کم است و شرکت های تولید آبمیوه و دیگر صنایع تبدیلی نمی توانند جوابگوی این حجم بالای محصولات باشند و از طرفی با توجه به تحریم ها صادرات نیز عملا در کشور ما تعطیل است و دولت نیز در سال های گذشته با واردات برخی از محصولات کمر کشاورز را شکسته است و با این مشکلات به نظر می رسد تا سال های سال نمی توان چشم امیدی به رونق در عرصه کشاورزی داشته باشیم.

در همین خصوص حمیدرضا ابراهیم کرمانی شهردار زازران با اشاره به این مطلب که آلبالو برای مردم زازران تنها یک محصول نیست و تبدیل به فرهنگ آمیخته با زندگی مردم شده است گفت: “مروارید سرخ” نامی است که برازنده این محصول خوشمزه است و باید بتوانیم با کمک دستگاه ها و همچنین رسانه ها این محصول را به همه معرفی کنیم.

وی افزود: بدون شک زازران در تولید آلبالو یک قطب است و کشاورزان در سال های گذشته هرچند مشکلات فراوانی وجود داشته است اما با چنگ و دندان توانسته اند از این محصول خود و درختان آن مراقبت کنند و این می طلبد که مانند برخی از محصولات که در دیگر مناطق مورد حمایت قرار می گیرد آلبالو که دارای خواص بسیار زیادی هم است حمایت شود و به بازار این محصول یک ثبات داده شود.

کرمانی در تکمیل صحبت خود تاکید کرد: آلبالو علامت جوانی و نشاط است که تمام قسمتهای این میوه یعنی هسته، دم، برگ و ساقه آن در طب و صنعت کاربرد دارند؛ اما مردم اغلب از خواص آن بی خبر اند و همین امر موجب شده است تا آنگونه که باید این محصول برای مردم شناخته شده نباشد.

اما در ادامه امین رضایی کارشناس طب سنتی در گفتگویی با این پایگاه خبری در خصوص خواص آلبالو گفت: ارزش غذایی آلبالو زیاد نیست و صد گرم آلبالو فقط ۷۰ کالری دارد. آلبالو دارای ویتامین آ، ب و ث است.املاح معدنی آلبالو عبارت است از آهن، کلسیم، فسفر، کلر، گوگرد، منیزیم، سدیم، پتاسیم، مس، روی، منگنز و کوبالت.

وی با اشاره به برخی از خواص آلبالو ادامه داد:

 

 • آلبالو، اشتها آور بسیار خوبی است.
 • مصرف آلبالو، چربی خون، قند خون و فشارهای اکسیداتیو را که از عوامل اصلی بروز بیماری دیابت است، کاهش می دهد.
 • آلبالو برای افراد دارای چربی شکمی مفید است
 • آلبالو مسکن تشنگی است و شربت آن بهترین دارو برای افرادی است که عطش فراوان دارند.
 • آلبالو ضد مواد صفراوی ضد حالت تهوع و ضد سنگ کلیه است .
 • خواص آلبالو و گیلاس مانند هم است و مصرف آن اعصاب را آرامش می دهد، ولی در هر حال نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.
 • آلبالو برای سوء هاضمه بسیار مفید و میوه های نرم کننده (ملین ) می باشد.
 • مصرف یک لیوان آب آلبالوی بدون قند در صبح به خواب بهتر در شب کمک می‌کند.این میوه حاوی مقادیر قابل ملاحظه‌ای ملاتونین است و وجود هورمون ملاتونین نیز برای داشتن یک خواب آرامش بخش ضروری است.
 • نوشیدن آب آلبالو پس از ورزش کردن می‌تواند درد حاصل از کشیدگی ماهیچه‌ها را تسکین دهد.
 • آلبالو میوه‌ای که برای بیماران قلبی و روماتیسمی فوق‌العاده مفید است و زیبایی و طراوت خانم‌ها را تضمین می‌کند.
 • مصرف آلبالو برای گرم مزاجان سودمند است.
 • مصرف البالو برای افرادی که خارش پوستی دارند مؤثر و مفید است.
 • مصرف آلبالو اعصاب را آرامش می بخشد ولی در هر حال نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.
 • مصرف چند روز متوالی شربت یا مربای آلبالو برای معالجه نارسایی های کبد مفید است.
 • شربت یا مربای آلبالو در معالجه التهاب و ورم کلیه مؤثر است.
 • آلبالو برای رفع حرارت و تشنگی و غلظت خون و صفرا مفید است.
 • این میوه، نیروبخش بوده است و اثر ضدعفونی‌کننده بر روده‌ها دارد و در ضمن ورم معده را نیز کم می‌کند.
 • آلبالو به طور کلی برای درمان رماتیسم، تصلب شرایین، ‌نقرس و پیوره دندان مفید است.
 • با توجه به آبدار بودن آلبالو، مصرف این میوه برای دفع سنگ کلیه و رفع مشکل سنگ کیسه صفرا سودمند است.
 • اشخاصی که رماتیسم دارند اگر آلبالو بخورند از بروز نقرس در آنها جلوگیری خواهد شد.
 • کسانی که بیماری قلبی دارند چون آلبالو ادرارآور است پتاسیم آن از باقیمانده نمک در عروق جلوگیری می‌کند و به صورت ادرار آن را خارج می‌کند و در نتیجه به قلب کمک می‌کند.
 • خانم‌هایی که می‌خواهند دارای رنگ درخشانی شوند و زیبایی چهره آنها مورد توجه قرار گیرد برای صاف شدن خون خود باید آلبالو بخورند.

علی اکبر شهباز کارشناس اداره جهاد کشاورزی شهرستان در خصوص این محصول با اشاره به اینکه در فلاورجان بیش از ۱۶۰۰ هکتار باغ وجود دارد و سالانه بیش از ۲۰ هزار تن محصول از این باغات برداشت می شود خاطر نشان کرد: در خصوص آلبالو بیش از یکصدو پنجاه هکتار باغ در شهرستان وجود دارد که سالانه چیزی در حدود یک هزار و ۶۰۰ تن از این محصول با کیفیت بسیار بالا تولید و به بازارهای داخلی عرضه می شود.

به گزارش پلنا، در حال حاضر این محصول و دیگر محصولات کشاورزی شهرستان فلاورجان چشم امید به برنامه های وزارت جهاد کشوارزی و دولت در خصوص کمک هایی که برای حفظ این محصولات باید بشود دارند بخصوص که با خشک شدن زاینده رود هر ساله شاهد نابودی باغات و زمین های کشاورزی بسیار زیادی در فلاورجان هستیم و عملا نیز هیچ حمایتی از کشاورزان نمی شود و در سال های گذشته نیز فقط هکتاری یک میلیون ریال به کشاورزان جهت خشکسالی ژرداخت شده است و به قول کشاورزان اگر زمین های ما آب داشت و فقط علف هرز در آن می کاشتیم بیش از بیست میلیون ریال از آن برداشت می کردیم و معلوم نیست دولت چگونه محاسبه کرده است و این مبلغ را پرداخت کرده است.

گزارش: سید سعید موسوی درآمدی

 

انتهای پیام / کد خبر37056

جستجو

نظرسنجی

آیا از عملکرد شوراهای شهر و روستای این دوره رضایت دارید؟

بارگذاری ... بارگذاری ...

آخرین اخبار