پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷
گزارش/ وعده های بر زمین مانده؛

میدان میوه و تره باری که به بهره برداری نرسید/ قطب تولید محصولات کشاورزی بدون محلی جهت عرضه

یکی از نیاز های شهرستان فلاورجان در عرصه محصولات کشاورزی وجود یک میدان میوه و تره بار است که سالیان زیادی است کشاورزان شهرستان منتظر احداث آن جهت توزیع محصولات کشاورزی خود هستند.

به گزارش پایگاه خبری فلاورجان”پلنا” فلاورجان یک شهرستان با جمعیتی حدود ۲۷۰هزار نفر می باشد که بیش از ۷۰ درصد مردم این شهرستان را کشاورزان، باغداران و گلخانه داران تشکیل می دهند و در برخی از محصولات تولید شهرستان به قدری بالا است که در کل کشور این شهرستان را قطب تولید آن می دانند.

به عنوان مثال شاید حدود ۳۰درصد کل پیاز کشور توسط کشاورزان قهدریجان تولید می شود و یا در بحث تولیدات گلخانه ای بخصوص صیفی و سبزی کشاورزان یزدآباد و منطقه گلخانه ای قلعه سرخ در کشور یک نمونه بی بدیل است و سطح زیر کشت گلخانه این شهرستان از برخی از استان های کشور مانند قزوین، همدان و… بسیار بیشتر است.

ازمحصولات دیگر شهرستان که بسیار قابل توجه است و در کشور برای خود برند شده اند می توان به زردآلوی جوچی، آلبالوی زازران و یا میوه به سهروفیروزان اشاره کرد که تمام این محصولات به دلیل تنوع، کیفیت و میزان تولید به گونه ای است به نوعی که نبض بازار در دست کشاورزان شهرستان است.

فقط در دو محصولی که سال قبل رئیس سابق اداره جهاد کشاورزی اشاره کرده بود چیزی بیش از ۳۰۰ هزار تن محصول در داخل این شهرستان تولید می شود و این را اگر به محصولاتی که کشاورزان قهدریجانی در دیگر نقاط کشور تولید کرده و جهت انبار به فلاورجان منتقل می کنند که خود آن ده ها هزار تن می شود اضافه کنیم می بینیم که تولید محصولات کشاورزی فقط در زمینه میوه، صیفی و محصولات گلخانه ای یک عدد غیر قابل باور می شود و اینکه ادعا می کنیم فلاورجان در تولید محصولات کشاورزی در کشور یک قطب است برای خواننده ملموس تر می شود.

در این زمینه فقط به همین مثال بسنده می کنیم که در حالی که امروز پیاز کیلویی بیش از چهارهزار تومان است این کشاورزان قهدریجانی هستند که به کمک دولت آمده  برای تنظیم بازار از خودگذشتگی کرده و محصولی که اگر دو ماه دیگر بماند حد اقل از لحاظ وزنی بیش از ۴۰ درصد برایشان سودآور خواهد بود را پیش از موعد برداشت کرده و تا چند روز آینده شاهد خواهیم بود که قیمت این محصول توسط کشاورزان این شهرستان به قیمیتی بسیار پایین تر خواهد رسید.

حال با همه این تفاسیر نکته جالبی که وجود دارد این است که به دلیل نبود یک میدان میوه و تره بار جهت عرضه و یا دریافت محصولات کشاورزی شهرستان فلاورجان تقریبا این مساله که فلاورجان قطب تولید محصولات کشاورزی است برای عده ای غیر قابل باور شده است به طوری که شهرستان های اصفهان، درچه و نجف آباد نهایت بهره وری را از محصولات کشاورزی این شهرستان می کنند و اگر به میدان های این شهرها سری بزنید ۷۰ درصد بارهایی که به عنوان بومی توزیع می کنند حاصل دسترنج کشاورزان شهرستان فلاورجان است.

سال قبل در همین ایام بود که امیر احمد زندآور شهردار فلاورجان در مصاحبه تلویزیونی از اختصاص یک بودجه جهت ساخت و راه اندازی میدان میوه و تره بار فلاورجان خبر داد و البته وعده ای که هیچگاه عملی نشد.

وی در همین راستا به خبرنگار واحد خبر شهرستان فلاورجان گفته بود: در بودجه سال ۹۵ شهرداری مبلغ سه میلیارد ریال جهت احداث و آماده سازی فضای میدان میوه و تره بار در زمینی به مساحت ۲۰ هزار متر مربع اختصاص داده شده است ولی امروز دقیقاً با گذشت یک سال از این مطلب و همچنین صحبت های امیر قاسمی رییس شورای شهر و شهرستان فلاورجان که  مدعی شده بود در هفته دولت سال ۱۳۹۵ این میدان کلنگ زنی شده و حدود ۸ ماه بعد در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.

برای دانلود اینجا کلیک نمایید.

چندی قبل خبرنگار این پایگاه خبری با حضور در محل میدانی که شهردار و رئیس شورا وعده آن را داده بودند و رصد میدانی محل، بجز تعداد زیادی از الوار درختان که معلوم بود مدت زیادی است در این منطقه انبار شده بودند و یک تابلوی میدان میوه و تره بار هیچ آثاری از آن وعده ها مشاهده نکرده بود و این مساله به نظر می رسد در آن ایام بیشتر شبیه یک شوی تبلیغاتی بوده است تا برای چند ثانیه برخی مسئولین جلوی دوربین صداوسیما حضور یابند و چه هنرمندانه خبرنگار صداوسیما به نزدیک بودن زمانی که در صحبت ها وعده داده شده یود اشاره می کند.

اما امروز در آستانه تغییر شوراهای شهر و روستا و نیز دولت قرار گرفته ایم و نه تنها هیچکدام از وعده هایی که داده شده بود عملی نشد بلکه شهردار فلاورجان با رای آوردن در شورای شهر اصفهان و امیر قاسمی با عدم حضور در شورای جدید شهر فلاورجان دیگر مسئولیتی در این شهر ندارند و طبیعتا شورای اسلامی جدید و شهرداری که به زودی عهده دار این سمت می شود؛ نیز اولویت های خود را به برنامه های دیگر اختصاص خواهند داد تا رضایت عمومی را حتی برای مدت کوتاهی به همراه داشته باشد.

البته این راهم باید متذکر شویم در شهرهای فلاورجان، پیربکران و قهدریجان در سالهای گذشته میادین میوه و تره بار احداث شده بود که به دلیل عدم مدیریت مناسب و نبود یک برنامه  و ساخت بی ضابطه این سازه ها امروز تبدیل به محل های متروکه و مخروبه شده است که بلا استفاده مانده است و مانند بسیاری از پروژه های عمرانی که به دلیل عدم مدیریت در حال از بین رفتن است سال های آینده باید شاهد تخریب و باز سازی مجدد و نابودی مقدار زیادی از بیت المال بپای آنها باشیم.

و این می شود که دوباره کشاورزان باید محصولات خود را از سراسر این شهرستان به بیرون برده و کسبه و خریداران نیز برای تهیه مایحتاج خود باید به بیرون از شهرستان رفته تا علاوه بر زمانی که در این میان تلف می شود مقادیر زیادی از پول مردم فلاورجان که باید در این شهرستان جهت عمران و پیشرفت هزینه شود به واسطه ها و دلالان داده شود و کشاورزان ما هر روز بدهکارتر شوند و شهرستان فلاورجان نیز هر روز به سمت فقر پیشرفت کند.

به گزارش پلنا، البته این نکته را نباید فراموش کرد که در کنار محصولاتی که به میدان میوه و تره بار جهت عرضه نیاز دارند محصولات دیگر مانند گندم، جو و حتی برنج هم وجود دارد که زحمتش را کشاورزان فلاورجانی می کشند و شهرتش را شهرستان های اطراف می برند که در آینده در خصوص این محصولات نیز گزارش هایی را به شما مخاطبین ارائه خواهیم داد.

گزارش: سیدسعیدموسوی درآمدی

انتهای پیام / کد خبر37412

جستجو

نظرسنجی

آیا از عملکرد شوراهای شهر و روستای این دوره رضایت دارید؟

بارگذاری ... بارگذاری ...

آخرین اخبار