یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان خبر داد

کشف درب سنگی به سرقت رفته مقبره «آستراخاتون» در پیربکران

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان از کشف در سنگی تاریخی به سرقت رفته مقبره آستراخاتون در شهر تاریخی پیربکران خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری فلاورجان”پلنا” به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ فریدون الهیاری اظهار کرد: درب سنگی زیارتگاه «سارح بت آشر» در مجموعه تاریخی آستراخاتون شهر پیربکران از توابع شهرستان فلاورجان که دارای کتیبه‌ای نفیس به خط عبری بود، در زمستان سال ۱۳۹۴ توسط سارقان میراث فرهنگی، به سرقت رفت.

وی افزود: پس از این اقدام با توجه به اینکه این مجموعه در اختیار انجمن کلیمیان استان اصفهان است، اداره کل میراث فرهنگی استان و یگان حفاظت میراث فرهنگی استان تلاش‌ها و اقدامات گسترده‌ای را در سطح ملی و بین‌المللی در راستای جلوگیری از نقل و انتقال این اثر منحصر به فرد تاریخی از استان و کشور به عمل آوردند.

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری  استان اصفهان گفت: با هماهنگی‌های به عمل آمده با فرماندهی محترم نیروی انتظامی استان و با هوشیاری و درایت کارآگاهان نیروی انتظامی، در یک عملیات پایش و مراقبت که به مدت یک ماه صورت پذیرفت، سارقان شناسایی و پس از کشف محل نگهداری این در تاریخی، در یک عملیات پلیسی با تلاش‌های ارزشمند نیروی انتظامی، سارقان دستگیر و درب ارزشمند تاریخی باز پس گرفته شد و پس از طی تشریفات قانونی تحویل اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان خواهد شد.

الهیاری تصریح کرد: با توجه به اینکه مجموعه تاریخی آستراخاتون و گورستان تاریخی آن متعلق به هموطنان کلیمی بوده و در اختیار انجمن کلیمیان اصفهان است، برنامه ریزی‌های لازم جهت ثبت ملی این اثر تاریخی انجام شده و این مجموعه تاریخی هم اکنون در انتظار دریافت شماره ثبت ملی می باشد.

انتهای پیام / کد خبر37844

جستجو

نظرسنجی

آیا از عملکرد شوراهای شهر و روستای این دوره رضایت دارید؟

بارگذاری ... بارگذاری ...

آخرین اخبار