یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷

کوهی که تخمگذار است

کوهی که از دل آن سنگ های تخم مرغی بیرون می‌آید

اگر تاحالا در مورد کوهی که تخم مرغ می‌گذارد چیزی نشنیده اید، پس حتماً چیزی هم از صخره های مرموز Chan Da Ya در چین نشنیده اید. این صخره ها هر ۳۰ سال سنگ هایی به شکل تخم مرغ بیرون می دهند! با ما همراه باشید.

کوهی که تخم مرغ می‌گذارد
مطالب مرتبط:
تصاویری عجیب از نظم چینی ها!
در این غار، مومیایی های عجیب و باستانی ببینید!

این کوه در منطقه ی Qiannan Buyi چین و در استان Guizhou قرار گرفته است و مدت ها است که جغرافی‌دان و زمین شناس ها را دچار سردرگمی کرده است. این صخره ها ظاهرشان صاف نیست و سنگ های گرد و بیضی شکل و شبیه به تخم مرغ از سطح آن ها بیرون زده است. این سنگ های تخم مرغ شکل به مرور بیرون می آیند و در نهایت هم کاملاً‌ از صخره بیرون می افتند. طبق گفته های مردم بومی این منطقه،‌ حدود ۳۰ سال طول میکشد تا این سنگ ها از صخره کاملاً‌ جدا شوند.

کوهی که تخم مرغ می‌گذارد

این رخداد که سنگ هایی از دل صخره بیرون بیایند و این روند تکرار و تکرارشود واقعاً‌ عجیب است و خاص قلمداد می شود. بنابراین جغرافی‌دان هایی که علاقه مند به یافتن پاسخی برای آن بودند، مجبور بودند به این منطقه کوهستانی و تقریباً‌ ناشناخته سفر کنند. بررسی های آن ها به این نتیجه رسید که اگرچه اکثر بخش های این کوه از سنگ های سخت تشکیل شده است، اما این بخش از آن از سنگ های آهکی نرم تر شکل گرفته که در مقابل فرسایش به راحتی تسلیم می شوند. از سوی دیگر، سنگ های تخم مرغی جنس خیلی سفت و سخت تری دارند و این تفاوت باعث می شود که این سنگ ها به مرور زمان راه خود را به بیرون باز کنند. با این حال،‌ هنوز کسی توضیحی مبنی بر چرایی شکل بیضی و دایره این سنگ ها نداده است و اینکه چگونه این بخش آهنکی که در زمان زمین شناختی کامبرین اینجاد شده همچنان پا بر جای مانده است.

کوهی که تخم مرغ می‌گذارد

مردم این منطقه برای نسل ها است که این سنگ ها را می شناسند و برخی از آن ها مدام به این منطقه می آیند تا چیزی را لمس کنند که آن را «تخم مرغ خدایان» می نامند. بر اساس اطلاعاتی که از سال ۲۰۰۵ موجود است، تقریباً‌ تمامی هر ۱۲۵ خانواده ای که در این منطقه زندگی می کنند یکی از این سنگ های تخم مرغی را در خانه دارد و معتقدند که این سنگ ها برای آن ها شانس می آورد. تعداد سنگ زیاد دیگری هم در مجموعه ی روستا نگهداری می شود.

در سال های اخیر همین سنگ ها تبدیل به یک جاذبه گردشگری شده اند و مردم برای بازدید از آن ها به این منطقه می آیند. نکته جالب تر اینکه خیلی از آن ها از حالا پیش فروش شده اند تا وقتی افتادند به فرد خاصی برسند. ناگفته نماند که امروزه فقط ۷۰ سنگ در گولو وجود دارد و  برخی از سنگ هایی که در آستانه جدا شدن از صخره هستند هم توسط افراد سودجو دزدیده می شود.

انتهای پیام / کد خبر38164

جستجو

نظرسنجی

آیا از عملکرد شوراهای شهر و روستای این دوره رضایت دارید؟

بارگذاری ... بارگذاری ...

آخرین اخبار