چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷

سپاهی که پاسداری را خوب بلد است

بدون شک تداوم خط تخریب سپاه به عنوان یکی از پایه‌های اصلی امنیت ملی کشور دارای آثار و پیامدهای جبران‌ناپذیری است.

در سال‌های اخیر، با پیشرفت علم و فناوری و گسترش رسانه‌ها از سویی و نیز طیف گسترده هجمه‌هایی که از سوی معاندان و دشمنان انقلاب اسلامی علیه نظام و نهادهای انقلابی همچون سپاه صورت می‌پذیرد، نقش هم‌دلی در جامعه بسیار پررنگ‌تر از قبل می‌شود. چند صباحی هست که دشمنان داخلی و خارجی شروع به تخریب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کرده‌اند.

سپاه پاسداران یکی از شاهرگ‌های حیاتی نظام مقدس جمهوری اسلامی است. با فشار آوردن روی این شاهرگ و تضعیف آن، بخش بزرگ و تعیین‌کننده‌ای از نظام با چالش مواجه خواهد شد. سپاه را نمی‌توان و نباید یک ارگان صرفاً نظامی دانست، در حقیقت سپاه یک نهاد چندبعدی نظامی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است که در دو حیطه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری فعالیت تعیین‌کننده‌ای دارد. جبهه امپریالیسم با هدف گرفتن سپاه درصدد است تا منافع متعددی را در هر یک از میدان‌های فوق نصیب خود کند.

خط تخریب سپاه ریشه در توانمندی و نقاط قوت این نیروی مردمی در عرصه‌های مختلف دارد. در واقع، به زعم خام دشمنان بیرونی و داخلی و همچنین کسانی که ناآگاهانه و یا مغرضانه چنین خطی را در داخل پیگیر هستند، تخریب سپاه و اعتبارزدایی ملی از آن می‌تواند این نهاد مردمی و انقلابی نظام جمهوری اسلامی ایران را تضعیف و محدود سازد.
سپاه در داخل خاک ایران تنها به عنوان یک سازمان یا ارگان امنیتی و دفاعی شناخته نمی‌شود، بلکه به عنوان معبری میان مردم و نظام نگریسته می‌شود. سپاه به رغم اینکه یک جریان کاملاً مردمی است، اما از آن جهت که توسط مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا فرماندهی می‌شود، مهم‌ترین پل ساختاری میان مردم و نظام به شمار می‌آید، بنابراین دشمنان جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند با حربه‌های مختلف، سپاه را تضعیف و به حاشیه برانند؛ گاه با نقشه تقابل سپاه با سایر ارگان‌ها و گاه با ترویج شائبه محوریت سپاه در خشونت‌گرایی و برنامه‌هایی از این دست.

فتنه‌ای که دو سر دارد

علت اصلی تخریب سپاه به مبنای تحلیل غلطی باز می‌گردد که برخی از تحلیلگران مسائل سیاسی ایران در داخل و خارج به آن اعتقاد دارند. به زعم آنها،‌ حل مشکلات ریشه‌ای کشور در چند عامل اساسی نهفته است و دولت‌ها صرف نظر از گرایش سیاسی‌شان قادر به حل آن نیستند. این عده با اشاره به نقش تعیین‌کننده رهبر معظم انقلاب اسلامی در سیاست‌های کلان کشور از جمله سیاست خارجی و پرونده هسته‌ای معتقدند برای کاهش تاثیرات رهبری، ابتدا لازم است نهادهای زیرمجموعه ولایت فقیه به ویژه سپاه و بسیج را تخریب کرد. به این منظور بهانه‌هایی همچون ورود نهادها و شرکت‌های بزرگ دولتی به بازار رقابت‌های اقتصادی و یا ورود نظامیان به ویژه سپاه به عرصه سیاست و سازندگی به شدت برجسته می‌شود.
با وجود بازتولید و نشر حجم پرشدتی از تبلیغات سوء علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، طراحان و عاملان اقدامات تخریبی و تهاجم علیه سپاه به خوبی می‌دانند که مردم ایران به خاطر اقدامات بزرگ و گاه اعجاب‌انگیزی که سپاه به عنوان بازوی نظام ولایی در سطوح و حوزه‌های مختلف صیانت از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن انجام داده، در اذهان مردم قابل تخریب نیست و از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

اگر سپاه نبود...
مردم ایران با ملاحظه صحنه‌های پر خطر در تاریخ ۳۹ ساله انقلاب اسلامی، جنگ هشت ساله تحمیلی دنیای سلطه علیه انقلاب نوپای اسلامی، مرور تجارب دفاعی و مبارزاتی با گروهک‌های مختلف مخالف نظام، بحران‌های امنیتی، سیاسی، اجتماعی و حتی اقتصادی، فتنه‌های براندازی و جنگ‌های نیابتی منطقه‌ای تنها یک اسم به عنوان مدافع انقلاب، ‌دین، مردم و ایران به صورت مشترک در همه آنها به ذهن‌شان خطور می‌کند که سهم جدی و عمده‌ای در برون‌رفت نظام اسلامی از این بحران‌ها و فتنه‌ها بر عهده داشت و توانست متناسب با رسالت انقلابی خود عمل نماید، و آن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.
اگر سپاه نبود از بازدارندگی نظامی خبری نبود؛‌ سپاه به دلیل نقش‌آفرینی ستایش‌برانگیز در تحولات سیاسی و نظامی گذشته همانند جنگ تحمیلی و هم در تحولات پیچیده جدید، زمینه‌های تعرض نظامی و امنیتی به جمهوری اسلامی ایران را به صفر و در برخی حوزه‌ها به زیر صفر رسانده است؛ به گونه‌ای که می‌توان ادعا کرد که نه قدرت‌های منطقه‌ای و نه قدرت‌های جهانی جسارت و توان اقدام یا حمله نظامی علیه ایران را ندارند. در واقع، بخش عمده‌ای از توان بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران به قوت و قدرت سپاه وابسته است.
اگر سپاه نبود، از امنیت در هیچ حوزه‌ای خبری نبود؛ اگر سپاه نبود بدون تردید بی‌ثبات‌سازی سیاسی و جنایات خشونت‌آمیز تکفیری، ایران اسلامی را نیز درنوردیده بود. سپاه با تشخیص به هنگام تهدید و طراحی زمین دفاع در خارج از مرزهای کشور،‌ توانست از تکرار ناآرامی‌هایی که همانند سوریه، لبنان، عراق و لیبی که برای ایران نیز هدفگذاری شده بود جلوگیری نموده و آنها را به عقب براند. علاوه بر این که سپاه برهم‌زنندگان امنیت منطقه را به حال خود نیز رها نکرد، بلکه توانست از راه‌های گوناگون با آنها مقابله نماید.
اگر سپاه نبود خراب‌کاری‌ها علیه نظام اسلامی که با هدف بی‌ثبات‌سازی انجام می‌گرفت، می‌توانست ضربه کاری مهمی به کشور وارد نماید. از دیگر امنیت‌های پایدار به برکت وجود سپاه، ‌امنیت پرواز است. در اوایل انقلاب اسلامی چند هواپیماربایی در آسمان ایران به وقوع پیوست که با تکرار آنها حیثیت بین‌المللی کشور در معرض خطر قرار گرفت. ‌اما از زمانی که این ماموریت خطیر به سپاه واگذار شد تا کنون اتفاقی رخ نداده است.

اگر سپاه نبود...
اگر سپاه نبود با توجه به دشمنی و اقدامات رژیم صهیونیستی آسمان کشورمان هیچ گاه امن نبود.
اگر سپاه نبود چه بسا اقدامات تروریستی اشرار و گروهک‌هایی همچون جندالشیطان و پژاک همچنان همانند حوادث خونین تاسوکی و … ادامه داشت و زندگی را بر کام مردم مناطق مختلف تلخ بود.
اگر سپاه نبود و شهدایی را برای مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر، کالا، ارز و سوخت تقدیم نمی‌کرد، اوضاع مردم در این حوزه‌ها بسیار اسفناک می‌شد.
اگر سپاه نبود از محرومیت‌زدایی اجتماعی و جهاد سازندگی بسیجیان در روستاها و شهرهای دور افتاده خبری نبود.
اگر سپاه نبود از امنیت و رونق اقتصادی خبری نبود؛ تا قبل از برجام تحریم‌ها اگر به مدد سپاه و ایثار پاسداران خنثی نمی‌شد و به نوعی دور زده نمی‌شد، به دلیل ممنوعیت سرمایه‌گذاری خارجی در پروژه‌های کلان نفت و گاز، از راه‌اندازی فازهای ۱۵و ۱۶ پارس جنوبی به دست مهندسان سبزپوش قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) خبری نبود، زیرا برای پر کردن خلا شرکت‌های خارجی در ایران که به واسطه تحریم ها از ایران خارج شده بودند، با مشکل اساسی مواجه بودیم و شرکت داخلی نیز نه تخصص و نه ابزار و نه توان برقرار ی امنیت کارگاه‌ها برخوردار نبوده و توان رقابت با بیرون و هدایت پروژه‌های کلان را نداشتند. در حوزه سدسازی، راه سازی و از طرح توسعه حمل ونقل ریلی از مرز ترکمنستان تا خلیج فارس نیز اگر سپاه وارد نمی‌شد، در توسعه و بهره‌برداری به این سرعت خبری نبود.
کسی منکر این قدرت سپاه نیست که موفق شد جریان تکفیری داعش را در سوریه و عراق زمین‌گیر کرده و به این روز بیاندازد. علاوه بر این، به موازات نقش‌آفرینی سپاه در عرصه‌های نظامی و امنیتی به همان اندازه در مقابله با سیاست‌های تحریمی علیه ایران و پیشرفت و توسعه کشور در عرصه‌های اقتصادی، سازندگی، علمی و صنعتی موثر بوده است. به اعتراف خود غربی‌ها سپاه امروز یکی از موانع بزرگ اثرگذاری تحریم‌های غرب علیه ایران است.

اگر سپاه تضعیف شود؛ چه اتفاقاتی می‌افتد
بدون شک تداوم خط تخریب سپاه به عنوان یکی از پایه های اصلی امنیت ملی کشور دارای آثار و پیامدهای زیادی است که تنها برنده آن نیز دشمنان قسم خورده نظام و انقلاب اسلامی هستند که سپاه را مانع بزرگ، قدرتمند و با بصیرت اهداف و طراحی‌های سخت براندازانه تا نرم تغییر ذائقه فرهنگی، سیاسی و مذهبی خود می‌دانند.
افزایش احتمال زبان تهدیدآمیز غرب از طریق تضعیف نهادهای نظامی
سوء استفاده دشمنان انقلاب اسلامی از دو قطبی شدن مسئولان اجرایی و سپاه
کاهش روحیه همکاری مردم با دولت با شکل‌گیری دوقطبی‌های تصنعی
اختلاف افکنی و ایجاد گسست میان نیروهای مسلح
تاثیر منفی بر روحیه و پویایی و ایستادگی نیروهای فعال در نهاد سپاه
ایجاد زمینه برای ذهنیت سازی در بسیجیان نسبت به رسالت اصلی سپاه از طریق آلوده نمایی سپاه در فساد اقتصادی
فراهم شدن زمینه‌های جسارت دشمن بیرونی علیه سپاه، نظام و دولت
فراهم‌شدن بسترهای تهدیدات امنیتی و نظامی علیه کشور و کاهش ضریب امنیت ملی
تضعیف هم‌زمان دولت و سپاه با اختلاف‌نمایی میان آنها و ناامید ساختن مردم از بهبود اوضاع اقتصادی کشور.
چراغ راه روشن است؛ اندکی تامل لازم است

اگر سپاه نبود...
موج تخریب علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حقیقت نوعی تقابل نیابتی با نظام است. غرب برای رسیدن به نظام و براندازی آن، طرق گوناگونی را آزموده که از مبارزه مسلحانه تا انقلاب‌های رنگی، انواع فتنه‌ها و مبارزه فرهنگی گسترده است و در هیچ یک از این میادین قادر به پیروزی چشمگیری نبوده است، از همین رو دشمنان نظام و انقلاب برنامه‌های جدیدی برای هدف دیرپای خود در سر می‌پرورانند. پروژه تخریب سپاه نیز یکی از برنامه‌های طولانی‌مدت دشمنان برای ضربه زدن به نظام و انقلاب اسلامی است.
جمله تاریخی امام خمینی (ره) گواه این حقیقت است که فرمودند: اگر سپاه نبود،کشور هم نبود. شاید بهتر باشد مردم و تمام مسئولان کشود به این اما و اگرها فکر کنند، یا نگاهی به وضعیت عراق، سوریه، لیبی و یمن بیندازند…

انتهای پیام / کد خبر38271

جستجو

نظرسنجی

آیا از عملکرد شوراهای شهر و روستای این دوره رضایت دارید؟

بارگذاری ... بارگذاری ...

آخرین اخبار