پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷
یادداشت/

برجام؛ خورشید گرفتگی بی انتهایی که مردم را روشن کرد

همواره این سوال برای مردم بوجود آمده است دقیقا از برجام که قرار بود خورشید تابان شود په بدست آورده ایم و اگر به نتیجه نرسد آیا دوباره به داشته هایمان می توانیم برسیم؟

به گزارش پایگاه خبری فلاورجان”پلنا” هنوز آن لحظه که رئیس محترم جمهور در برنامه زنده از تصویب برجام و برداشته شدن یک باره تحریم ها را فراموش نکرده ایم؛ همان لحظه که شبکه های سراسری به صورت متحد نشان دادند و عده ای نیز، انگار به رویاهایشان رسیده بودند به خیابان ها آمدند و با رقص و آواز و هنجار شکنی به  خوشحالی پرداختند.

اما از همان اوایل مذاکرات در دولت تدبیر و امید گویی تنها کسی که حواسش به همه چیز بود و می دانست این مذاکرات به نتیجه نمی رسد شخص امام خامنه ای بود و آن زمان که همه می گفتند به سرمنزل مقصود رسیدیم ایشان می گفتند من خوشبین نیستم؛ همواره سعی داشتند با نصیحت های پدرانه تیم مذاکره کننده را راهنمایی کنند و این تیم آنقدر در شوق دست دادن با طرف آمریکایی غرق بودند که حتی حواسشان نبود یک جاسوس در بین خودشان وجود دارد.

آقا فرمودند:”پس از دست دادن انگشت های خود را بشمارید؛ اما آنچه که پس از چند ماه مشخص شد این بود که تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی در برجام حتی متن آنچه که امضا کرده بودند را نیز با دقت نخواندند و البته این مطلب از شخصی مانند “ظریف” که بزرگ شده کشور آمریکا است؛ کمی غیر قابل باور بود چرا که مردم اصل برجام را مانند اسم آن می دانستند و فکر می کردند همانطور که دولت اعلام کرده بود قرار است به صورت پایاپای معامله ای صورت گیرد.

و در این بین خوش باوری دولتمردان ما به مذاق طرف مقابل خوش آمده بود و نه تحریمی را کم کردند بلکه فهمیدند می توان بنجل های خود را هم در قابل برجام به خورد ملت ایران دهند؛ از هواپیما و خودرو گرفته تا سگ های تزئینی و لوازم آرایشی و بجای همه پول هایی که طلب داریم امروز مانند عصر حجر دشمن در مقابل نفت ما مرغ و گوشت و شامپو می دهد و این از نگاه دولتمردان یعنی تحول اقتصادی.

امروز ما همه چیز داده و آنچه بدست آورده ایم همه هیچ است نه خورشیدی از برجام تابید بلکه انرژی ای که قرار بود لامپ های منازل مردم را روشن کند نیز از بین رفت؛ هرچند رئیس سازمان انرژی هسته ای کشور که در دولت قبل وزیر امور خارجه بود در برای دلخوشی مردم قانون پایستگی انرژی را تعریف کرد و ادعا می کند چند روزه به حالت قبل برمی گردیم اما دقیقا نمی گوید حالت قبل از داشتن انرژی هسته ای یا حالت قبل تر از آن!؟

و جالبتر اینکه رئیس جمهور از نزول باران های برجامی بر کشور و رونق صحبت کرد که امروز می بینیم آنقدر کشور را خشکسالی اقتصادی فرا گرفته است که حتی اگر روزی بعد از این دولت هم بارانی از برجامی ببارد وقت گرد و غبار های برجای مانده از دولت بر صنعت را بتواند بخواباند.

خیلی مهم است دولت در ۴ ساله اول بهانه ای بنام دولت قبل داشت ولی امروز که خودش دولت قبل است گناه به گردن کیست؟ امروز دیگر کسی نه اسمی از امیر کبیر و نه از کورش ها نیست و کسی دیگر روحانی را ذوالقرنین نمی داند ولی اگر به همین منوال بگذرد کم کم بیاد برخی اسامی تاریخی خواهیم افتاد و این خصلت سیاست است که اگر اوج گرفتی و تنوانی در اوج بمانی جوری سقوط می کنی که دیگر نه اثری از تو بماند و نه از همراهانت.

اما خلاصه کلام اینکه اگر دولت در چهارساله اول کارناه اش امضا و بدستش داده می شد در اوج اقتدار خداحافظی کرده بود و برجام بدون آنکه قضاوت شود بنام آنها در تاریخ ثبت می شد اما حال که به هر طریق ممکن در میدان ماندند و دوباره توانستند نظر طیف عظیمی را به سمت خود جلب کرده و عهده دار کشتی به برجام نشسته جمهوری اسلامی شدند باید تا انتهای اقیانوس حرکت کنند و آنوقت مردم بیایند و آن را قضاوت کنند همانطور که دولت قبلی نیز در زمان حیاتش خادم ملت بود و امروز شرایط طوری شده است که جز خیانت نامی از آن برده نمی شود و کار به جایی رسیده است که رئیس جمهور قبلی نتواند صلاحیت خود را برای ملت احراز کند.

حال مطمئن هستیم که هفته آینده مجلس نمایندگان آمریکا لایجه ای ضد جمهوری اسلامی را تصویب می کند و آنوقت اگر انتقادی بشود با شدید ترین الفاظ از سوی دولتمردان محکوم می شویم و اگر انتقاد نکنیم دشمن ما را سیب زمین فرض می کند و تحریم های شدیدتری که در راه است را زودتر اعمال می کند؛ پس دولت باید از هم اکنون در فکر تحریم های علیه حقوق بشر، سند۲۰۳۰ و موارد دیگر باشد زیرا موشکی را قبلا در قابل برجام داده است و گواه این مطلب همین که رئیس جمهور در مناظرات سپاه پاسداران را محکوم کرد که چرا در حین مذاکرات موشک آزمایش می کنید.

از دولت آقای روحانی خواهش می کنیم تا پایان و پس از عمر بمانند و پاسخگوی قضاوت مردم و اذهان عمومی باشند.

یادداشت:سیدمهدی حسینی

انتهای پیام / کد خبر38499

جستجو

نظرسنجی

آیا از عملکرد شوراهای شهر و روستای این دوره رضایت دارید؟

بارگذاری ... بارگذاری ...

آخرین اخبار