سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷

بان‌کی‌مون: سازمان ملل همچنان در قبال نسل کشی رواندا احساس شرم می‌کند

مراسم بیستمین سالگرد نسل کشی رواندا امروز با حضور دبیر کل سازمان ملل در پایتخت این کشور برگزار شد

به گزارش پایگاه خبری فلاورجان به نقل از فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، مراسم بیستمین سالگرد نسل کشی رواندا امروز با حضور رئیس جمهور این کشور و دبیرکل سازمان ملل در کیگالی برگزار شد.

پل کاگامه، رئیس جمهور رواندا در سخنرانی خود در این مراسم بار دیگر به فرانسه اشاره کرد وی پیش از این فرانسه را به دست داشتن در نسل کشی کشورش متهم کرده بود.

پیام کاگامه خطاب به فرانسوی‌ها این بار صریح‌تر از گذشته بود زیرا تنها به گفتن یک جمله به زبان فرانسوی اکتفا کرد.

کاگامه تصریح کرد: زمان می‌گذرد اما نباید حقایق را از یاد ببریم. باید مسئولیت‌ها روشن شود، نباید قربانیان را در جای مجرمان بگذاریم، نمی‌توانیم به افراد رشوه دهیم تا تاریخ کشورشان را تغییر دهند، هیچ کشوری حتی اگر خود نیز اینگونه تصور کند آنقدر قدرتمند نیست که حقایق را تغییر دهد.

کاگامه سپس به زبان فرانسوی گفت حقایق پافشاری می‌کنند.

دستکم هشتصد هزار نفر در سال 1994 ظرف صد روز در خشونت‌های رواندا کشته شدند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این مراسم گفت پس از گذشت 20 سال، سازمان ملل متحد همواره احساس شرم می‌کند نتوانست مانع نسل کشی سال 1994 در رواندا شود.

بان کی مون با اشاره به شجاعت قابل توجه اعضای سازمان ملل متحد در آن زمان در رواندا گفت: ما می‌توانستیم بیش از این عمل کنیم، ما باید بیش از این کار می‌کردیم، صلحبانان سازمان ملل متحد زمانی که بیشترین نیاز به وجود آنها بود از رواندا عقب نشینی کردند.

سازمان ملل متحد که خود را در برابر کشتارها ناتوان دیده بود، بخش اعظم نیروهای خود را در نیمه آوریل 1994 از رواندا خارج کرده بود. در آن زمان 2500 نظامی سازمان ملل متحد در رواندا مستقر بودند. این اقدام در حالی صورت گرفت که شدیدترین کشتارها از هفتم آوریل آغاز شده بود.

بین آوریل و ژوئیه 1994، نزدیک به 800 هزار نفر که به ویژه از اقلیت توتسی بودند در رواندا کشته شدند.

بان کی مون با اشاره به اینکه یک سال پس از نسل کشی رواندا، بوسنی‌های مسلمان در منطقه سربرنیتسا که سازمان ملل متحد محافظت از آنها را به عهده داشت به حال خود رها شدند گفت: به فاصله یک نسل، این شرمساری پاک نشده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد خطاب به مردم روندا گفت: جامعه بین‌الملل زمانی که شما بیشترین نیاز را به آنها داشتید سکوت کرد.

وی افزود: نسل کشی توتسی‌ها که در رواندا صورت گرفت یکی از تاریکترین صفحات تاریخ بشریت است. به مدت 100 روز خون مردم ریخته شد. پس از گذشت 20 سال، اشک‌ها همچنان جاری است.

انتهای پیام / کد خبر6822

جستجو

نظرسنجی

آیا از عملکرد شوراهای شهر و روستای این دوره رضایت دارید؟

بارگذاری ... بارگذاری ...

آخرین اخبار